Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/04/2016 - 18:00

Chełmiec: Mieszkańcy skarżą, gmina odpowiada (?) a etatów i tak już nie ma

W ślad za kolejnymi telefonami i emaliami ponownie pochylamy się nad finałem naboru na stanowiska urzędnicze w Gminie Chełmiec związane z obsługą programu 500 plus. Wszystko jednak w skazuje na to, że wyjaśnienia urzędników na wątpliwości i zarzuty zainteresowanych pracą mogę jedynie sprowokować następną lawinę krytyki.

Dlatego postanowiliśmy ograniczyć się jedynie do przedstawienia stanowiska obu stron.

Proszę Szanowną  redakcję o wystąpienie do Urzędu Gminy Chełmiec z wnioskiem o udostępnienie protokołu z naboru który jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej w tej kwestii jest również liczne orzecznictwo Sądów Administracyjnych, które jasno stwierdza, iż protokół z naboru jest informacją publiczną i może być publikowany i udostępniany publicznie.  Ponadto Wójt jest obowiązany udzielić odpowiedzi odnośnie wykształcenia kandydatów zgłoszonych do naboru. Czy wymaganie tylko wykształcenia średniego było konieczne, aby wybrane osoby spełniły wymagania?  Proszę następnie o jego publikację. Nabór przeprowadza się na wolne stanowisko to znaczy, iż najpierw dokonuje się przesunięcia osób wewnątrz urzędu a w przypadku braku dokonuje się dopiero naboru. Zgodnie z zarządzeniem nr 15/2013 Wójta Gminy Chełmiec w sprawie regulaminu przeprowadzania naboru na stanowiska urzędnicze w Gminie Chełmiec komisja składa się, co najmniej z trzech osób.  Proszę o kontakt wszystkie osoby, które uczestniczyły w rozmowie kwalifikacyjnej w dniu 18 marca 2016 roku na adres e-mail [email protected], jeżeli ich rozmowa odbyła się w komisji składającej się tylko z dwóch osób tj. Pan Artur Boruta Sekretarza Gminy Chełmiec i drugi Pan, który się nie przedstawił, tak jak w przypadku mojej osoby , to doszło do naruszenia regulaminy naboru ustalonego przez Wójta Gminy Chełmiec Zarządzeniem nr 1/2013 z dnia 5 lutego 2013 r. lub mogło dojść do poświadczenia nieprawdy  w protokole z naboru, jeżeli zawiera on podpis całego 3 osobowego składu komisji i tym samym nabór odbył się z naruszeniem prawa. Zgodnie z §3 ww. regulaminu Sekretarz Gminy lub zastępca Wójta przygotowują test wiedzy i przesyłają do komórki kadrowej a tam zgodnie z wykazem telefonów UG Chełmiec Pani  Pałka-Cieślik  Ewa sekretariat – kadry wynik z testu 14 pkt. pięknie się przygotowała musiała mieć dobre materiały dydaktyczne. Ponadto osoby przystępujące do testu nie były sprawdzane poprzez okazanie dowodu tożsamości , tym samym w teście mogły uczestniczyć teoretycznie osoby podstawione. Ciemny lud to wszystko kupi. To tyle informacji na teraz. Proszę o głęboką analizę. Jestem zdania, że należy się przeciwstawiać bucie i patologii w samorządach. Sprawa nie wymaga komentarza każdy sam sobie odpowie bez problemu: czy to był uczciwy nabór czy wielka sztuka i bez „dziękuję” za udział naborze osób, co się łudziły, że jest szansa na pracę i  bardzo dobrze rozwiązały test. Szkoda czasu i nerwów. Nawet w ogłoszeniu jest błąd nie wynik konkursu tylko naboru zgodnie z przepisami o pracownikach samorządowych. Ale z drugiej strony to chyba raczej był konkurs, ale czego bo nie mam pojęcia, może piękności.

 List wysłaliśmy w całości do Urzędu Gminy Chełmiec. W całości też publikujemy odpowiedź gminy. Drugo w niej znaleźć odpowiedzi na po raz kolejny zadane przez Czytelników pytania.

Witam,

w odpowiedzi na Pani emaila z dnia 23 marca 2016 roku informuję że, w ramach naboru na  stanowisko pracy: Podinspektor ds. świadczeń wychowawczych (program rodzina 500+) i świadczeń rodzinnych wpłynęło 216 ofert  pracy. Komisja konkursowa w dniu 10 marca 2016 roku dokonała oceny formalnej dokumentów nadesłanych przez kandydatów. Do II etapu konkursu tj. testu wiedzy zakwalifikowanych zostało 207 kandydatów, którzy spełnili wymagania formalne. W dniu 14 marca 2016 r.  został przeprowadzony test wiedzy w którym uczestniczyły 133 osoby, pozostałe zakwalifikowane osoby nie stawiły się do tego etapu konkursu.  Do III etapu konkursu – rozmowy kwalifikacyjnej zostało dopuszczonych 38 kandydatów którzy uzyskali z testu minimum 10 pkt na 15 pkt możliwych. Rozmowy kwalifikacyjne odbyły się w dniu 18 marca 2016 r. Jeden kandydat spośród 38 kandydatów nie uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej. Z rozmowy kwalifikacyjnej każdy dopuszczony  kandydat mógł otrzymać maksymalnie 40 punktów.  Do podjęcia decyzji o zatrudnieniu wzięto pod uwagę łączną punktację zarówno z testu wiedzy jak i z rozmowy kwalifikacyjnej. W wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego tj. oceny formalnej dokumentów nadesłanych przez kandydatów, testu wiedzy oraz rozmowy kwalifikacyjnej wybranych zostało do zatrudniania na stanowisko Podinspektor ds. świadczeń wychowawczych (program rodzina 500+) i świadczeń rodzinnych dziewięciu kandydatów z największą łączną liczbą zdobytych punktów.

Pozdrawiam

Artur Boruta

ES [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu