Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
21/04/2016 - 13:00

Czym byłaby Małopolska bez kultury regionalnej?

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego było organizatorem jednodniowej konferencji poświęconej realizacji zapisów konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W ubiegłym roku z inicjatywy Leszka Zegzdy w MCK SOKÓŁ odbył się kilkudniowy Kongres Kultury Regionów. Nie przypadkowo w tym miejscu, bo marszałkowska instytucja w Nowym Sączu odgrywa niepoślednią rolę w dokumentowaniu i prezentowaniu kultury regionalnej południa Małopolski.

Zastanawiam się, czym byłaby Małopolska, gdyby odebrać jej dziedzictwo kultury regionalnej? Jest to nie do wyobrażenia. Jesteśmy regionem, który pociąga, regionem, w który ludzie bardzo chętnie przyjeżdżają i latem i zimą. To nie tylko, że zostaliśmy wyposażeni w niezwykłe bogactwo przyrody, co nie jest nasza zasługą, a Boga, ale równie z tego powodu, że Małopolska kojarzy się nieodłącznie z kulturą regionalną. Jest to zarówno kultura materialna, jak chociażby te osiem obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także równie z kulturą niematerialną: ta gadka, te muzyki, ta tradycja. To kultura żyje, to nie skansen – zaznaczył Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Tym razem, podczas jednodniowego seminarium rozmawiano o  gwarze, tradycjach muzycznych i zróżnicowaniu kulturowym, a także roli państwa w ochronie dziedzictwa kulturowego. Na wykłady zaprosili: Joanna Cicha-Kuczyńska, prof. Józef Kąś, Katarzyna Sadowska-Mazur, Maria Brylak-Załuska, dr Bożena Lewandowska oraz Benedykt Kafel. Całość urozmaiciły występy Sądeczoków z nowosądeckiego Pałacu Młodzieży i Kapeli Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej oraz wystawa „Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego w działalności Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - przykłady DOBRYCH PRAKTYK”.

(JB)
Fot. JB

W MCK SOKÓŁ o ochronie dziedzictwa kulturowego, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020