Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
12/11/2016 - 11:40

Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Marszałek Józef Piłsudski zawitał do Grybowa

W patriotycznym duchu obchodzono wczoraj (11 listopada) w Grybowie 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Śpiewano pieśni patriotyczne, a pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Parku Miejskim złożono kwiaty i zapalono znicze. Wspominano tych, którzy oddali swoje, często bardzo młode życie, by nasz kraj wybił się na niepodległość.

Niepodległościowe święto w Grybowie rozpoczęła uroczysta msza za Ojczyznę. Kościół wypełniony był ludźmi niemal do ostatniego miejsca. Wśród nich nie zabrakło oczywiście kombatantów, którzy, gdy rozpoczęła się II wojna światowa, walczyli z niemieckim okupantem, a także młodego pokolenia – uczniów szkół ziemi grybowskiej, wśród, których sporą grupę stanowili harcerze. Szpalerem ustawiły się poczty sztandarowe m.in. jednostek straży pożarnej, związków kombatanckich, miejscowych szkół, różnych stowarzyszeń, organizacji i instytucji.

Święto niepodległości w GrybowieUroczystości niepodległościowe obchodzone są od lat wspólnie przez miasto oraz gminę Grybów. W nabożeństwie w intencji Ojczyzny wzięli udział senator Stanisław Kogut, przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie Józef Góra i przewodniczący Rady Gminy Grybów Jan Radzik

Gospodarzami uroczystości był burmistrz Grybowa Paweł Fyda oraz wójt gminy Grybów Piotr Krok. 

Po mszy uczestnicy niepodległościowego święta prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Siołkowej przeszli ulicami miasta do Parku Miejskiego pod Pomnik Ofiar Faszyzmu, przy którym powiewały biało-czerwone flagi. Podczas przemarszu wspaniale prezentowali się członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy dzisiaj wcielili się w wiernych żołnierzy marszałka Piłsudskiego. Na słynnej kasztance jechał sam Józef Piłsudski.

Święto niepodległości w GrybowiePod pomnikiem zapłonęły znicze, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Oddano hołd poległym za wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

- 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary, a przede wszystkim symbol zwycięstwa – mówił wczoraj burmistrz Grybowa Paweł Fyda. - Święto Niepodległości jest dla nas dniem radości z odzyskania umiłowanej Ojczyzny. To dzień, w którym naród powstał z kolan, to dzień powrotu nadziei Polaków. Po 123 latach niewoli, zaborów i walki, Polska podniosła się na nowo.  

Gospodarz miasta podkreślił jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa patriotyzm, wolność i niepodległość.

- Bądźmy także i dziś patriotami! Pamiętajmy o Polskiej historii, jej pamięć nie może zginąć w naszych sercach – dodał burmistrz. - Wolność...tak ważne słowo dla naszego narodu.

Święto niepodległości w Grybowie

Polska wie, jak istotne znaczenie ma to słowo! Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił.

Niepodległościowe obchody nie zakończyły się jednak na oficjalnej części uroczystości. Po południu w Grybowie odbył się I Bieg Niepodległościowy „ Z rodziną po medal”, promujący zdrową i aktywną formę spędzania wolnego czasu z rodziną.

I Bieg Niepodległościowy to nowa tradycja miasta. Burmistrz Fyda ma nadzieję, że bieg wpisze się na stałe do kalendarza imprez cyklicznych.

Ostatnim akcentem dzisiejszych obchodów była projekcja w kinie „Biała” filmu pt. „Historia Roja”, który z pewnością stanowił ważną lekcję historii dla mieszkańców miasta i gminy Grybów.

Bilety sponsorowali Urząd Miejski oraz Urząd Gminy w Grybowie.

(MACH), Fot. z zasobów Urzędu Miejskiego w Grybowie.

Święto niepodległości w Grybowie


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe