Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
13/01/2017 - 13:30

Dunajec zatrzymał się skuty lodem. Będzie z tego powódź? [ZDJĘCIA]

Siarczysty mróz sprawił, że zamarzły sądeckie rzeki w tym nawet Dunajec. Czy grozi nam przez to powódź? Pytamy specjalistów, ale ci zastrzegają, że jakakolwiek odpowiedź to – przynajmniej na razie - wróżenie z fusów.

Dlaczego? Bo każda rzeka ma swoją charakterystykę a i trzeba mieć dokładne dane: o grubości lodowej pokrywy, o temperaturze obecnej i dynamice jej zmiany w ciągu najbliższych dni. Do tego trzeba jeszcze wiedzieć jak sytuacja będzie wyglądać w górach pokrytych śniegiem, ile wody z roztopów wjedzie do rzek w tym samym czasie bezpośrednio lub za pośrednictwem dopływów, mniejszych potoków.

Zobacz też: Będzie szklanka na drogach i chodnikach

Jak komentuje - z wielką ostrożnością - Marek Bodziony z Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej - teraz wzrost temperatury jest w miarę łagodny a tym samym takie powinny być roztopy. By kra się spiętrzyła i zatrzymała na przykład na mostach zjawisko musiałby nastąpić bardzo gwałtownie. Mimo to Bodziony odsyła nas do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, gdzie nasze rzeki znają najlepiej.

- Roztopów nie ma. W górach, gdzie śniegu jest dużo temperatura jest cały czas bliska zera. Na razie nie ma najmniejszego ryzyka powodzi – usłyszeliśmy w sądeckim oddziale RZGW.

ES [email protected] Fot.: KS

Dunajec pokryty lodem


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe