Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 października. Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty
08/04/2016 - 12:25

Festiwal kiepurowski bez Opery Krakowskiej. Poszło o pieniądze?

Władze samorządowe Krynicy-Zdroju zrezygnowały ze współpracy z Operą Krakowską przy organizacji jubileuszowego, pięćdziesiątego Festiwalu im. Jana Kiepury, zaplanowanego na 13-20 sierpnia br.

Na stronie internetowej Opery Krakowskiej ukazał się enigmatyczny komunikat, który zaskoczył melomanów:

"Dyrekcja Opery Krakowskiej informuje, że w dniu 1 kwietnia 2016, otrzymała pisemne powiadomienie od Dyrektora Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, sformułowane w imieniu Burmistrza Krynicy-Zdroju. W treści komunikatu zawarto informację, że współorganizatorzy tegorocznej 50-tej edycji  Festiwalu im. Jana Kiepury: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju i Burmistrz Krynicy-Zdroju z uwagi na istotne różnice programowe, rezygnują ze współpracy z Operą Krakowską  przy organizacji wyżej wymienionego Festiwalu."

I tyle. Próbowaliśmy się dowiedzieć, w czym rzecz? Niestety burmistrz Dariusz Reśko przebywa na urlopie, a Wojciech Król, dyrektor Centrum Kultury był nieuchwytny w czwartek i piątek.
Nieoficjalnie, od osób zbliżonych do krynickiego magistratu usłyszeliśmy, że, jak zawsze w takich przypadkach, poszło o... pieniądze.
"Opera chciała samodzielnie decydować we wszystkich kwestiach programowych, do Centrum Kultury należałoby tylko płacenie faktur" - mówi nasz informator.
Ponadto, wspólnego języka nie mogli ze sobą znaleźć dyrektor Opery krakowskiej Bogusław Nowak i dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Wojciech Król.  Burmistrz Reśko ponoć próbował "gasić pożar" i mediował między dyrektorami, ale jak widać - nie udało się.   

Na tegoroczny festiwal kiepurowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 225 tys. zł. Honorowy patronat nad festiwalem objął sam Prezydent RP Andrzej Duda, zapowiadając swoją obecność.
W drugiej połowie sierpnia pod Górę Parkową przyjedzie wielu ważnych gości z kraju i zagranicy, jak to przy jubileuszu. Popłyną wspomnienia z półwiecza. Impreza ma rangę, prestiż i rzesze wiernych od lat fanów muzyki operowej i operetkowej. Tegoroczny festiwal kiepurowski to ma być "wyjątkowa uczta muzyczna", zapowiedział półtora miesiąca temu burmistrz Reśko.   

Opera Krakowska była współorganizatorem dwóch ostatnich edycji festiwalu. Wcześniej, też przez dwa lata, po tym jak ze współpracy wycofał się śp. Bogusław Kaczyński, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu,  imprezę samodzielnie prowadziło Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Opinie melomanów były różne...
(HSZ)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)