Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 lipca. Imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana
08/11/2016 - 12:15

Górale łąccy odprawili Zaduszki „po nasomu”

Mszą święta i wspólnym muzykowanie łąccy górale ze Związku Podhalan upamiętnili tych, którzy odeszli. Odprawili doroczne Zoduski Muzykonckie.

To już tradycja. Od ponad dekady łącki oddział Związku Podhalan organizuje z początkiem listopada Zoduski Muzykonckie. Górale na rzewną nutę wspominają tych, którzy odeszli.

- To taka nasza góralska lista nieobecnych - tłumaczy prezes łąckiego oddziału związku Podhalan Tomasz Ćwikowski, na co dzień budowlaniec i szef firmy Erbet. 

Zoduski Muzykonckie tradycyjnie zainaugurowała msza święta koncelebrowana przez kapelana Związku Podhalan ks.Stanisława Kowalika oaz ks. Józefa Słowika z Czarnego Potoku i gospodarza parafii ks Janusza Paciorka. Wszystkie czytania i śpiewy były gwarowe. Do tego góralska muzyka i górale w pełnej krasie, w przepięknych regionalnych strojach.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli przy wtórze muzyki do budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łącku. Na Zoduski Muzykonckie przyjechali zaprzyjaźnieni górale z oddziałów Związku Podhalan z Krościenka, Nowego Targu, Obidzy, Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej, Oświęcimia, Tylmanowej, Wróblówki i Żywca. Licznie stawili się też lokalni parlamentarzyści i samorządowcy.

Przeczytaj też Łąccy górale wspominali Jana Pawła II 

Była zaduma, czas na wyciszenie i rozmyślania nad nieuchronnością przemijania. Wszystko za sprawą programu artystycznego „Czas życia – czas przemijania”w reżyserii Jadwigi Dybiec. To była wędrówka śladami polskiej poezji dotyczącej tematu przemijania, śmierci, kruchości życia - relacjonuje spotkanie Marcin Wnęk z łąckiego oddziału Związku Podhalan.

Nie zabrakło też modlitwy za zmarłych odmówionej przez kapelana Związku ks. Stanisław Kowalika i wspomnień o zmarłych muzykantach i twórcach ludowych. Była też lista nieobecnych wyczytana przez prezesa łąckich górali Tomasza Ćwikowskiego.

           Spotkanie stało się też okazją do uhonorowania odznaczeniem „Zasłużony dla oddziału Związku Podhalan w Łącku” Jana Hamerskiego. Dyrektor Centrum Kultury Sokół Antoni Malczak oraz Leszek Zegzda z zarządu województwa otrzymali specjalne wyróżnienia i ciupagi za zorganizowanie Kongresu Kultury Regionów.

(ami), fot. K.Adamczyk Związek Podhalan Oddział Łącko

Zoduski Muzykonckie


Dziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021