Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
05/05/2016 - 08:20

Góry Strażowskie – majowy weekend z Kołem Grodzkim PTTK

Koło Grodzkie działające przy sądeckim Oddziale PTTK „Beskid” zaprosiło miłośników aktywnego spędzania czasu na czterodniowe wędrówki po Górach Strażowskich, leżących w Dolinie Wagu, w północno-zachodniej Słowacji.

Większość  z nas była tutaj po raz pierwszy i została mile zaskoczona. Na początek wędrowaliśmy pasmem Sulowskich Wierchów, które stanowią północną część Gór Strażowskich.  Podziwialiśmy malownicze Sulowskie Skały, z których rozciągają się piękne widoki, celem były ruiny Sulowskiego  Zamku. Odwiedziliśmy też  jaskinię Šarkania diera - według legendy żył w niej kiedyś smok.  

Jedną z najciekawszych atrakcji tych gór są robiące niesamowite wrażenie wąwozy. My odwiedzamy jeden z nich - Manínską tiesňavę -  wyciętą w wapiennych skałach.  Ściany sięgają miejscami do 400m.

Dotarliśmy pod Veľký Manín – szczyt  górujący nad miastem Považská Bystrica,  które było naszą bazą noclegową. Wędrowaliśmy też zielonym szlakiem na Kečkę (822 m n.p.m.)

Na naszej trasie była wieś Čičmany- słynąca z drewnianych, zdobionych wapnem domów. Wzory nawiązują do miejscowych haftów.  Zatrzymaliśmy się tu na tradycyjne piwo - nagrodę za zdobycie najwyższego szczytu Gór Strażowskich  o nazwie Strážov (1213 m n.p.m.)

Strażowskie Wierchy położone są na Południe od Żyliny, należą do Łańcucha Małofatrzańskiego w Centralnych Karpatach Zachodnich. W górach tych znajduje się wiele ciepłych źródeł. To one przyczyniły się do powstania znanych uzdrowisk.

Koło Grodzkie serdecznie zaprasza na kolejny długi weekend majowy – w Sudety.  Szczegóły na stronie internetowej:  www.beskid.pttk.pl

K. Zygmunt
Fot. W. Godek

Góry Strażowskie – majowy weekend z Kołem Grodzkim PTTK


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)