Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
10/08/2016 - 08:55

Gołkowice Dolne: Skorodowany niewybuch czeka na saperów

W Gołkowicach Dolnych (gmina Stary Sącz), nieopodal mostu na rzece Dunajec wędkarz znalazł niewybuch z czasów II wojny światowej. Najprawdopodobniej jest to głowica pocisku wojskowego. To nie pierwsze takie znalezisko w tej miejscowości. Mieszkańcy pamiętają, że sporo niewybuchów odkrywał Dunajec po przejściu powodziowej fali.

Dyżurny Komisariatu Policji w Starym Sączu został zaalarmowany o znalezisku we wtorkowe popołudnie, około godz. 17.30. Niewybuch z czasów II wojny światowej znalazł nieopodal mostu na Dunajcu wędkujący tam mieszkaniec Gołkowic.

Niewybuch w Gołkowicach Dolnych

Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z nieetatowej grupy minersko-pirotechnicznej z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy zabezpieczyli skorodowany pocisk z czasów II Wojny Światowej.  Miejsce to od wczorajszego popołudnia zabezpieczają starosądeccy policjanci.

- O znalezisku został powiadomiony patrol rozminowania minerskiego z 16 Brygady Powietrzno - Desantowej w Krakowie – poinformowała portal Sądeczanin.info mł. asp. Justyna Basiaga, rzecznik prasowy sądeckiej policji. – Czekamy na przyjazd saperów.

To nie pierwsza zardzewiała śmierć z czasów II wojny światowej, jaką znaleziono w tej miejscowości.

- Miejsce zgadzałoby się – miejscowości - mówi Andrzej Myjak, sołtys Gołkowic Dolnych. - Poniżej mostu na Dunajcu. W latach 80. minionego wieku takie znaleziska zdarzały się. Bywało, dwa razy do roku. Miało to miejsce szczególnie po przejściu powodziowej fali, albo wtedy, gdy woda w Dunajcu była podwyższona po kilkudniowych opadach. Woda, można powiedzieć czyściła koryto i gdy opadała, od czasu do czasu, odsłaniała skorodowane niewybuchy – pamiątki z czasów II wojny światowej. Było ich czasami kilkanaście sztuk.

Zobacz także: Pani Ula ma rosyjską ruletkę z niewybuchami

To już kolejne odkrycie pozostałości po II Wojnie Światowej na terenie Sądecczyzny. Kilka dni wcześniej w miejscowości Marcinkowice na drodze dojazdowej do jednej z posesji w nawierzchni ziemisto-żwirowej także został odnaleziony pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej, który został zabezpieczony przez patrol rozminowania minerskiego z 16 Brygady Powietrzno- Desantowej z Karkowa i zneutralizowany w bezpiecznym miejscu.

Niewybuch w Gołkowicach Dolnych

- W związku z powtarzającymi się przypadkami ujawniania skorodowanych niewybuchów apelujemy o ostrożność – mówi rzeczniczka sądeckiej policji

Zobacz także: Rdziostów nadal zaminowany. Saperzy odmówili sprawdzenia drogi dojazdowej

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru sądecka Policja zwraca uwagę, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk.

W sytuacji, kiedy ujawnimy podejrzany przedmiot jak najszybciej należy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 997.

(MACH), Fot. (MACH) – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu