Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
04/10/2016 - 10:45

Gowin będzie zamykał uczelnie? Rektor PWSZ: nie ma obaw

Zdaniem wielu ogólnopolskich mediów Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, szykuje rewolucję w szkolnictwie wyższym. Mówi się o nawet trzystu uczelniach, które czeka zamknięcie lub konsolidacja.

Władze Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu są jednak pełne optymizmu.

– Niedawno odbyło się spotkanie na ten temat w Collegium Novum, na którym uczestniczyli wszyscy rektorzy krakowskich uczelni i PWSZ-tów z Małopolski. Uczestniczyłem w tej dyskusji. Nie było tam mowy o liczbach. Na tę chwilę jest to bardzo trudne do oszacowania, ile uczelni miałoby być skonsolidowanych czy poddanych likwidacji. To moim zdaniem sprawa bardzo dynamiczna i to, co mówimy dziś, w końcowym etapie może okazać się już nieprawdziwe – mówi prof. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.

Już kilka lat temu mówiło się, że w przyszłości PWSZ w Nowym Sączu czeka konsolidacja z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu. Póki co sądecka uczelnia dobrze się rozwija i nie ma kłopotów z rekrutacją.

– Zarówno my, jak i uczelnie w Tarnowie i Nowym Targu nie narzekamy na brak studentów, więc jak na razie czujemy się wszyscy bezpieczni – zaznacza rektor Cygnar.

– Fakt jest niepodważalny, że są pewne uczelnie publiczne i niepubliczne, które wymagają gruntownej restrukturyzacji i modyfikacji procesu kształcenia. Te uczelnie, które nie będą w stanie poddać się wymaganiom rynku edukacyjnego, mogą być na to narażone. Czas pokaże, jak to będzie wyglądał. Na razie czekamy na nową Ustawę o szkolnictwie wyższym – dodaje prof. Cygnar.

(JB), fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)