Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/06/2016 - 20:45

Grobowiec generała Pierackiego wróci na dawne miejsce?

Przy mauzoleum Bohaterów Ziemi Sądeckiej przy Al. Wolności w Nowym Sączu grupa osób wspominała postać gen. Bronisława Pierackiego w 82. rocznicę jego śmierci. Minister spraw wewnętrznych II RP, który wychował się i młodość spędził w Nowym Sączu, zginął 15 czerwca 1934 roku przed klubem przy ul. Foksal w Warszawie z rąk ukraińskiego zamachowca (OUN).

Po dwóch pogrzebach (w Warszawie i Nowym Sączu) gen. Pieracki spoczął w okazałym grobowcu na tzw. starym cmentarzu, a po drugiej stronie ulicy postawiono w 1937 roku Dom Strzelecki im. B. Pierackiego (dzisiaj siedziba MOK).

Jednym z pierwszych zarządzeń okupanta niemieckiego jesienią 1939 roku było usunięcie grobowca Pierackiego z centrum miasta  na cmentarz przy ulicy Rejtana. Do dzisiaj tam się znajduje. Po wojnie władze komunistyczne  usankcjonowały taki stan rzeczy, a  przy Al. Wolności po roku 1956 powstało Mauzoleum Bohaterów Ziemi Sądeckiej, gdzie spoczywają ofiary masowych egzekucji niemieckich, ekshumowanych  z różnych miejsc Sądecczyzny. Całość dopełnia Pieta Sądecka.   

Od pewnego czasu środowiska patriotyczne Nowego Sącza w petycjach słanych do władz miasta (m.in. memoriał Leszka Zakrzewskiego do prezydenta Ryszarda Nowaka, który pozostał bez odpowiedzi, ponawiane apele Jerzego Gizy) domagają się powrotu grobowca Pierackiego na dawne miejsce i przekreślenie w ten sposób dziedzictwa okupacji niemieckiego i powojennego zniewolenia komunistycznego.      

O tych faktach opowiadał sam Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Przygotowano także dużą planszę z przedwojennymi zdjęciami grobowca Pierackiego, którą z zainteresowaniem oglądali przechodnie. Na koniec pomodlono się za duszę śp. generała Bronisława Pierackiego.

Wśród uczestników zgromadzenia przy Al. Wolności dostrzegliśmy m.in. kpt. Stefana Kuliga, jednego z trzech ostatnich sądeckich Żołnierzy Wyklętych, byli też przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej i młodzież z Narodowego Nowego Sącza.

(s) , fot. Sylwester Adamczyk

Spotkanie w 82. rocznicę smierci gen. Bronisława Pierackiego










Dziękujemy za przesłanie błędu