Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
31/01/2017 - 10:45

To już katastrofa? Czerwony alarm smogowy w Krakowie. Co z Nowym Sączem?

Czy stopień skażenia powietrza nad Małopolska osiągnął masę krytyczną? Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu na terenie Krakowa III stopnia zagrożenia. To już tak zwany "kod czerwony". Na Sądecczyźnie jak na razie utrzymuje się zagrożenie II stopnia.

Zespół zarządzania kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu w Krakowie najwyższego alarmu trzeciego stopnia, nazywanego kodem czerwonym .  

Ten należy wprowadzić wtedy, kiedy między innymi "stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM10 lub PM2,5 uzyskane z pomiarów automatycznych za poprzednią dobę przekroczyło wartość 300 μg/m³". Takie przekroczenia ostatniej doby odnotowano na aż 4 stacjach.

Co w praktyczne oznacza „kod czerwony”?

W przypadku wprowadzenia III stopnia zagrożenia, wojewoda musi przekazać informację na ten temat do lokalnych mediów oraz do szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek, w których przebywają dzieci i młodzież. Wojewoda może też podjąć decyzję o intensywnych kontrolach palenisk węglowych, zawieszeniu uciążliwych prac budowlanych, ograniczeniu ruchu samochodowego i wstrzymaniu pracy zakładów przemysłowych.

Co z Nowym Sączem?  

- Jak na razie jest  II stopień zagrożenia, ale sytuację monitorujemy na bieżąco. informuje Andrzej Pasek, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, 

(m) fot. Marcin ZońDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020