Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 15 stycznia. Imieniny: Arnolda, Dory, Pawła
30/01/2017 - 14:10

Kamionka Wielka: Strach ma wielkie oczy, ale wójt słucha głosu narodu. Będą klasy I-VIII

Gmina Kamionka Wielka jak każdy samorząd musi się zmierzyć z reformą oświaty. Lekko nie będzie, bo problemów z tego masa a jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Okazuje się jednak, że wójt Kazimierz Siedlarz umie słuchać swoich wyborców i po wielkich niepokojach podjął decyzję o uruchomieniu w Boguszy i Królowej Polski szkół podstawowych w pełnym wymiarze, czyli z klasami jeden – osiem.

Pierwsze przymiarki były takie, by w szkołach podstawowych w Boguszy i Królowej Polski, gdzie obecnie działają klasy I-VI zostawić jedynie klasy I-IV a dzieci z klas od piątej do ósmej kierować do innych placówek, w innych miejscowościach. Larum się zrobiło wielkie. – Co nam z klas jeden – cztery? Jak dziecko starsze będzie rodzic musiał wozić do innej wsi, to i to młodsze ze sobą tam zabierze. I dzieci nam się błyskawicznie wykruszą i pewnie szkoły w Boguszy i Królowej Polskiej trzeba będzie z czasem zamknąć na amen – argumentowali mieszkańcy w telefonach do redakcji Sądeczanina.info, które rozdzwoniły się przed zebraniem w Boguszy zaplanowanym na piątek 27 stycznia.

I co? Obawy okazały się przedwczesne. Wójt wysłuchał wszystkich za i przeciw i…

Zobacz też: Przestępczość na sądeckiej wsi. W Kamionce Wielkiej na pewno cię nie okradną?

- Myślę, że wszystko idzie ku dobremu – mówi już po zebraniu Marian Gawlik, sołtys Boguszy, który sam stoi na stanowisku, że szkoły w takich małych miejscowościach, to nie tylko miejsce do nauki, ale serca sołeckiego życia. To tu organizowane są kółka zainteresowań, występy, uroczystości itp.

A z kolei Rafał Kamieński, radny z Boguszy mówi wprost. – Naprawdę dobrze to wygląda. Ma zostać przygotowana uchwała, na mocy której zostaną utworzone w we wszystkich szkołach, w których teraz są klasy jeden – sześć, czyli Boguszy i Królowej Polski szkoły z klasami od jeden do osiem. Ale na tym nie koniec dobrych wieści. W wieloletnim planie inwestycyjnym gminy wpisano również ich rozbudowę. – Liczymy też na udział w gminnym programie rewitalizacji – nie kryje radny.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: SP w BoguszyDziękujemy za przesłanie błędu