Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/11/2016 - 06:10

Koralowe imperium. Jak to się zaczęło?

Dziś (10.11.) Józef i Marian Koral zostaną Honorowymi Obywatelami Nowego Sącza. Tak sądeczanie chcą uhonorować ich działalność charytatywną i zaangażowanie w życie społeczne i kulturalne sądeckiej społeczności. A my przypominamy dziś przełomowe chwile w historii ich firmy.

Rodzina Koral, to rodzina z tradycjami, w której mocnym akcentem był zawsze patriotyzm. Rodzice braci Koral, pod pseudonimami Kum i Kuma działali w wojennym podziemiu zajmując się przerzutem łączników AK na Węgry. Po wojnie przeprowadzili się do Nowego Sącza.

Jako pierwszy za słodki biznes wziął się ich syn Jan Koral, który przy Sobieskiego prowadził cukiernię „Bajka”. To właśnie u niego praktykowali Józef i Marian, który w wieku 24 i 27 lat uruchomili rzemieślniczą produkcję lodów, które sprzedawali początkowo z wózka nad Kamienicą.

W 1979 roku udało im się wynająć pomieszczenia w Limanowej i tam właśnie powstał ich pierwszy zakład produkcyjny „Kubuś”. Już wtedy ich dostawczy maluch wpisywał się mocno w krajobraz Nowego Sącza.

Sądeczanie świetnie kojarzyli to auto a ręcznie kręcone lody zdobywały coraz większą rzesze fanów. Co ciekawe, pierwszym dostawczym autem Fiat 126 P był też dla innej słynnej dziś marki Dr Ireny Eris. Ten Korali miał wymontowane przednie siedzenie, by zmieścił się tam termos z lodami.

Koralowie jeździli po odpustach, po majówkach, wszędzie tam, gdzie można było znaleźć zbyt. Lody trafiały również do małych sklepików na Limanowszczyźnie i Sądecczyźnie powoli „zalewając” całe południe Polski.

Kolejne ważne momenty w rozwoju firmy to uruchomienie zakładu przy ul. Marka i wykup magazynów przy Fabrycznej oraz kredyt o wartości 2,8 miliona marek, które Koralowie wydali na zakup maszyny do produkcji lodów na masową skalę. Marka i produkty wyruszyły w świat.

W 1994 roku Koralom udało się przejąć Zakłady Mięsne Iglopol w Nowym Sączu za bajońska na ówczesne czasu kwotę 4,5 miliarda złotych.

Zobacz też: Najdroższe auto sprzedane w sądeckim salonie? Mercedes za 1,25 miliona

Produkcja kwitła, ale Koralowie wiedzieli doskonale, że o sprzedaż trzeba dbać i jako jedni z pierwszych postanowili zareklamować swoje produkty w telewizji zapraszając do udziału gwiazdę. W latach 90-tych powstało słynne hasło: zawsze jest pora na lody Koral, które przez kilka miesięcy towarzyszyło widzom czekającym na wieczorne Wiadomości.

Produkty Koral reklamowali: Katarzyna Figura, Maryla Rodowicz, Daniel Olbrychski, Helena Vondraćkowa, Arka Noego, Doda, Natasza Urbańska, Joanna Krup, Katarzyna Zielińska…

Koralowie systematycznie zaczęli się pojawiać na liście najbogatszych Polaków. Firma działa mimo silnej konkurencji na rynku (np.Grycan) a jej zarządzanie powoli przejmują dzieci założycieli.

Jaki jest finał tej przedstawionej w pigułce historii? Każdy sądeczanin wie.

Dziś, czyli 10 listopada o godzinie 16.00 Józef i Marian Koralowie zostaną Honorowymi Mieszkańcami Nowego Sącza. Tak władze miasta chcą podziękować im za nieustanne zaangażowanie w życie Nowego Sącza poprzez mecenat w sztuce, działalność charytatywną, wsparcie większości sądeckich inicjatyw społeczno-sportowych.

Uzasadnienie uchwały w tej sprawie przedstawiliśmy w publikacji Bracia Koral zostaną honorowymi obywatelami. Radni byli jednomyślni [FILM]

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu