Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
26/05/2016 - 08:30

Mamy mają dziś swoje święto. Te sądeckie może będą mogły liczyć na medal od prezydenta

26 maja to szczególny dzień w kalendarzu – w Polsce obchodzony jest jako Dzień Matki. To w jaki sposób uczcimy swoje mamy, zależy tylko od nas, jednak sądecka radna Teresa Krzak jest autorką ciekawego wniosku. Chciałaby, aby w tym dniu przyznawać Medal Prezydenta Miasta dla Matek Wielodzietnych.

Pomysł został przedstawiony na kwietniowej sesji Rady Miasta Nowego Sącza, ale nie spotkał się z dużym odzewem.

Złożyłam wniosek o ustanowienie Medalu Prezydenta Miasta dla Matek Wielodzietnych. Ilu dzieci i inne szczegóły chciałam, żeby ustalone zostały w drodze dyskusji. Żeby te matki czy rodzice rodzin wielodzietnych zostali w jakiś sposób uhonorowani, najlepiej przez prezydenta miasta. Na razie nie ma jeszcze odzewu w tej sprawie, ale tematu nie odpuszczę – mówi Teresa Krzak.

Jak podkreśla radna, o trudzie wychowywania wielu dzieci wie dużo.

Było nas w domu jedenaścioro i rodzice dołożyli wszelkich starań, żeby nas dobrze wychować. Nigdy nie uskarżali się, że jest im z tym trudno. Przez to wiem, ile obowiązków ma matka, jak często musi się namęczyć, żeby się wszystkim zająć – zaznacza.

W nowosądeckim ratuszu honorowani są małżonkowie z wieloletnim stażem (tzw. złote gody). Podobnego zaszczytu mogłyby dostąpić matki wielodzietnego potomstwa. Co o Medalu dla Matek myśli sam prezydent Ryszard Nowak?

Pomysł pani radnej Teresy Krzak jest jak najbardziej godny realizacji, dlatego należy się teraz zastanowić nad formułą i kryteriami przyznawania takiego wyróżnienia. Jeszcze w tym roku chcemy przygotować propozycję regulaminu nagrody dla Matek – mówi dla naszego portalu Ryszard Nowak.

W Nowym Sączu od dwóch lat działa tzw. Karta Dużej Rodziny, dzięki której rodzice i pociechy mogą liczyć na zniżki m.in. na przejazd miejską komunikacją czy na korzystanie z basenu. Sam Nowak wychował się w licznej rodzinie (pięcioro sióstr i trzech braci).

Nie mam żadnych wątpliwości, że każda Matka zasługuje na wyróżnienie, natomiast Matki wychowujące kilkoro dzieci na takie uhonorowanie zasługują w sposób szczególny – dodaje prezydent Nowego Sącza.

Czego mogą sobie życzyć matki w dniu ich święta?

Na pewno miłości dzieci, spokoju w rodzinie i szacunku od społeczeństwa, żeby nigdy nie padały takie sformułowania, że rodziny wielodzietne to rodziny patologiczne. Dobrze, żeby o matkach pamiętano nie tylko 26 maja, ale przez cały rok – dodaje Teresa Krzak.

(JB)
Fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu