Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
25/02/2016 - 08:30

Mapa zagrożeń Nowego Sącza i powiatu. Stwórzmy ją wspólnie

Powstaje mapa zagrożeń dla Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. W jej tworzenie zaangażowane są Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna i inne służby mundurowe, a także wiele samorządów i innych podmiotów. Włączają się w te działania również mieszkańcy miasta i Sądecczyzny, którzy mają najlepszą wiedzę o tym, co dzieje się w ich miejscowości, dzielnicy, czy osiedlu.

Wczoraj w Ratuszu w Nowym Sączu odbyła się debata społeczna z podmiotami zaangażowanymi w tworzenie mapy zagrożeń. Udział w niej wzięli między innymi wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, przedstawiciele Policji i innych służb mundurowych, służb zarządzania kryzysowego, radni i przewodniczący Zarządów osiedli.

Tworzona mapa zagrożeń obrazować będzie stan bezpieczeństwa na danym terenie. Powstaje ona nie tylko w oparciu o dane statystyczne związane w występowaniem konkretnych zdarzeń w danym rejonie, ale również w oparciu o sygnały przekazywane przez mieszkańców.

apa zagrożeń społeczna debata

Prace nad tworzeniem „mapy zagrożeń” dla miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego zaczęły się w styczniu br. Zastępca komendanta miejskiego Policji w Nowym Sączu Ireneusz Maślanka, który przewodniczył wczorajszej debacie zaznaczył, że jest to 47 spotkanie, które prowadzone jest w ramach konsultacji społecznych dotyczących tworzenia mapy zagrożeń dla miasta i powiatu. Podobne mapy zagrożeń powstają i w innych regionach Polski w ramach realizowanego programu krajowego.

- Wspomniana, nad którą pracujemy nie jest bynajmniej jednym, czy kilkoma dokumentami obrazującymi zagrożenie występujące na danym terenie – powiedział naszemu portalowi podinsp. Ireneusz Maślanka, zastępca komendanta miejskiego Policji. – Należy ją raczej postrzegać jako pewien program. Istotą tego programu jest zaangażowanie do jego tworzenia dodatkowych podmiotów, które przekazywałyby informacje o występujących zagrożeniach na danym terenie. Chodzi o to, aby uzyskać pewne spojrzenie na tematykę zagrożeń nie tylko ze strony Policji. Dlatego zachęcamy lokalne samorządy, różne podmioty oraz samych mieszkańców do włączenia się w prace nad tą mapą, do przekazywania informacji, co nas nurtuje, w jakich rejonach miasta, czy powiatu widzi się zagrożenia, którym trzeba przeciwdziałać.

Jak będzie wyglądać wspomniana mapa zagrożeń dla Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego w dużej mierze zależeć będzie od zaangażowania samych mieszkańców Pomóc może każdy, kto podzieli się z Policją, czy innymi służbami i instytucjami biorącymi udział w realizacji tego projektu uwagami o zaobserwowanych zagrożeniach na osiedlu, w mieście, w najbliższej okolicy.

mapa zagrożeń społeczna debata

- Odbyliśmy już kilkadziesiąt konsultacji społecznych – dodaje podinsp. Maślanka. – Co można powiedzieć już po tych spotkaniach? Mieszkańcy żyją lokalnymi sprawami, lokalnymi problemami, w tym właśnie związanymi z zagrożeniami. Wnioski nasuwają same. Warto tworzyć w mieście taką mapę zagrożeń dla tej, czy innej dzielnicy. Powstałaby ona w oparciu o sugestie, informacje przekazane przez samych mieszkańców.

Czy tak będzie?. Wszystko zależeć będzie, jak podkreślił podinspektor Maślanka, od zaangażowania innych podmiotów i samych mieszkańców.

Sądecka Policja przygotowała już kartę zgłoszenia zagrożenia. O takim, czy innym zagrożeniu każdy mieszkaniec będzie mógł poinformować dzielnicowego, czy przewodniczącego Zarządu Osiedla.

Policja liczy na to, że dzięki wspomnianej mapie zagrożeń przygotowanej w oparciu o sugestie i informacje uzyskane od mieszkańców i innych podmiotów zostanie poszerzona wiedza o tym, na przykład gdzie często dochodzi do aktów wandalizmu, gdzie gromadzą się blokersi, gdzie występują problemy ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Takie wydawałoby się lokalne sprawy mają bardzo duży wpływ na poczucie  bezpieczeństwa mieszkańców w dany osiedlu, w danej dzielnicy.

mapa zagrożeń debata społeczna

- Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu chcemy, aby dzielnicowy wspierany przez podmioty współpracujące zbierał w danej dzielnicy informacje na temat zagrożeń na danym terenie i zastanawiał się wspólnie nad ich rozwiązaniem – dodaje podinsp. Maślanka

Wczoraj w debacie w sądeckim Ratuszu brał udział przewodniczący Zarządu Osiedla Dąbrówka Michał Kądziołka, jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza

- Jestem bardzo zadowolony, że takie spotkanie odbyło się – mówi Michał Kądziołka.  – Tego rodzaju debaty są bardzo potrzebne. Ważne, że w tak dużym gronie rozmawiamy o sprawach bezpieczeństwa i o zagrożeniach w naszym mieście. Zaproponowałem, by dać sobie trochę czasu, na gruntowne przeanalizowanie założeń tego ogólnopolskiego programu z mieszkańcami i przedstawicielami Zarządu osiedla. Na osiedlu Dąbrówka, którego jestem przewodniczącym zorganizuję spotkanie na temat bezpieczeństwa. Zaprosimy na nie przedstawiciela Policji, Straży Miejskiej. Mam nadzieję, że mieszkańcy osiedla Dąbrówki podzielą się swoimi uwagami, czy sugestiami, które znajdą potem odzwierciedlenie w tworzonej mapie zagrożeń miasta Nowego Sącza.

(MACH)

Fot. (MACH)

mapa zagrożeń debata społeczna w ratuszu










Dziękujemy za przesłanie błędu