Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
14/11/2016 - 12:10

Nadpopradzkie Serca zagrały dla Darka Rzeźnika [zdjęcia]

Kilkanaście zespołów regionalnych zagrało wczoraj podczas drugiego koncertu charytatywnego „Nadpopradzkie Serca”. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na leczenie zmagającego się z ciężka choroba Dariusza Rzeźnika, kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dolina Popradu”.

Podczas koncertu, który poprowadziła Małgorzata Broda, zaprezentowali się: Kapela Pastuszkowe Granie ze Szczurowej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Niskowioki z Niskowej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza, Koło Gospodyń Wiejskich Maniowy z Maniów, Zespół Regionalny Babiogórzanie-Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Podegrodzie z Podegrodzia, Kapela Muzyka Karpat rodziny Boguckich, Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dolina Popradu z Piwnicznej Zdroju, Zespół Regionalny Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej, Zespół Regionalny Śwarni Łojce z Sadku Kostrzy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki z Piątkowej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Górale Łąccy z Łącka, Krzysztof Ryndak, Absolwenci III Studium Folklorystycznego MCK SOKÓŁ oraz Zespół Holeviaters.

Czytaj: Piwniczna-Zdrój: „Nadpopradzkie serca” zagrały i zaśpiewały dla Darka

Oprócz niesamowitej, rodzinnej atmosfery koncertowi towarzyszyły degustacja potraw regionalnych oraz kiermasz drobnych prac rękodzielniczych.

***

Dariusz Rzeźnik związany jest z Regionalnym Zespołem „Dolina Popradu” już od 23 lat – początkowo jako tancerz i śpiewak, a od 2009 roku jako kierownik oraz instruktor tańca. Pod jego kierownictwem znacznie zmienił się wizerunek i uatrakcyjnił prezentowany przez Zespół program. Opracowano i przedstawiono wiele zapomnianych już obrzędów i zwyczajów z regionu górali nadpopradzkich.

Zespół pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach i przeglądach folklorystycznych. W ostatnich latach Regionalny Zespól „Dolina Popradu” odniósł duże sukcesy, które w znacznym stopniu są zasługą Rzeźnika: w 2014 r. otrzymał nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana a w roku 2015 r. kolejną złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Dariusz Rzeźnik nie żyje. Przegrał walkę z nowotworem

Na uznanie zasługuje nie tylko działalność oraz sukcesy odniesione przez zespół pod kierownictwem Dariusza Rzeźnika, ale jego wielka pasja i zaangażowanie w odtwarzanie i ocalanie folkloru górali nadpopradzkich. Od kilku lat trudni się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. To dzięki jego pasji i pracy Zespół nadal poszerza swój repertuar włączając do programu kolejne, dawne zwyczaje i obrzędy oraz zapomniane dzisiaj przyśpiewki i melodie.

Dariusz Rzeźnik odnosi także sukcesy jako instrumentalista. Nauczył się grać i wprowadził do kapeli heligonkę, tradycyjny instrument wyparty obecnie przez akordeon. Współpracuje z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ jako konsultant, wykładowca na kursach i seminariach dla instruktorów zespołów regionalnych. Jest doskonałym pedagogiem, potrafiącym w umiejętny sposób przekazać i zaszczepić w młodych ludziach szacunek do tradycji własnego regionu. Dzięki jego zaangażowaniu, niezwykłej atmosferze, którą potrafi stworzyć, do Zespołu wstępują kolejne pokolenia Piwniczan.

Inicjator założenia oraz prezes Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.

(JB), MCK SOKÓŁ, fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu