Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
14/08/2020 - 06:25

Najlepsze Szlaki Beskidów (3) Wędrówka z zadumą nad żołnierską mogiłą

Pobuszujmy również na krótszych turystycznych dystansach. Terenem naszej wędrówki będzie Pasmo Łososińskie należące do Beskidu Wyspowego w najbliższym otoczeniu Nowego Sącza. Jesteś Aktywnym Sądeczaninem? Nie możesz tego ominąć?

- Będziemy wędrować z Tęgoborzy do Marcinkowic. To trasa na krótki, jesienny dzień z zadumą nad żołnierską mogiłą - mówi Adam Sobczyk, prezes Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu

Wycieczkę rozpoczynamy w Tęgoborzy, skąd szlakiem koloru zielonego podążamy w kierunku Białowodzkiej Góry (614m).Idziemy drogą asfaltową w kierunku Zawadki,  a następnie skręcamy w lewo i  pomiędzy zabudowaniami, jak również sadami, podchodzimy do góry. Pozostawimy za sobą, malowniczy z tego miejsca, widok na jezioro i jego otoczenie.

Przeczytaj też Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego. Z Barcic do Rytra przez Makowicę

Po kilku minutach wchodzimy w las i wspinamy się na grzbiet Białowodzkiej Góry. W 1961 roku utworzono tam rezerwat przyrody chroniący pozostałości buczyny karpackiej, z rzadkimi elementami florystycznymi, takimi jak jarząb brekinia czy irga czarna.

Szlak przechodzi pomiędzy dwoma wierzchołkami Białowodzkiej Góry. Po prawej, na jednym ze wzniesień, skąd roztacza się ładny widok, znajduje się stara kapliczka. My przez łąki dochodzimy do szlaku żółtego.

Z miejsca, w którym łączą się szlaki, należy podejść około pól kilometra do szerokiego siodła i przysiółka Zawadki, gdzie wybudowano nową kaplicę z punktem widokowym. Obok znajduje się ołtarz polowy, krzyż z tablicą upamiętniającą Jana Pawła II  oraz pomnik poświęcony partyzantom drugiej wojny światowej i żołnierzom podziemia, którzy zginęli z rąk UB w powojennej obławie. Szczególnie teraz, przed Dniem Wszystkich Świętych, warto się tam zatrzymać.  

Zmieniamy szlak z zielonego na żółty i zmierzamy do Marcinkowic . Początkowo wchodzimy w las, a potem polanami i skrajem lasu docieramy do zabudowań Marcinkowickich Łazów. Kierujemy się w dół i dochodzimy do mostu na potoku Smolnik, osiągając centrum Marcinkowic.

Koło dworu Morawskich, w pobliżu szkoły, skręcamy w prawo za parkiem dworskim i dochodzimy do cmentarza wojennego z czasów pierwszej wojny światowej, położonego przy lesie Pasternik. Spoczywają tam legioniści Józefa Piłsudskiego, którzy zginęli w walkach 6 grudnia 1914 roku pod Marcinkowicami.

Cała trasa z Tęgoborzy do Marcinkowic to około 3 godz. bez koniecznych odpoczynków.

Zobacz też:  dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

(ami), fot: Z.S







Dziękujemy za przesłanie błędu