Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
16/08/2020 - 06:35

Najlepsze szlaki Beskidu (8) Ze Szczawnicy Wyżnej na Przehybę do Szlachtowej

W kalendarzu jeszcze lato, weekend warto więc dobrze wykorzystać. Gdzie tym razem zabierze Aktywnych Sądeczan prezes PTTK Adam Sobczyk? To będzie Beskid Sądecki z Przehybą.

Dojeżdżamy do Szczawnicy Wyżnej i szlakiem koloru zielonego przechodzimy mostem nad Grajcarkiem. Szybko opuszczamy asfaltową drogę. Skręcamy w prawo i zaczynamy podchodzenie pod Gabańke (829m, którą trawersujemy po zachodniej stronie.

Osiągamy grzbiet rozgraniczający Dolinę Sopotnickiego Potoku od zachodu, czyli po naszej lewej ręce od Doliny Sielskiego Potoku, od wschodu. Potem podążamy grzbietem i osiągamy kulminację Kuniego Wierchu, położonego na wysokości 985 m. i Łysiny (1052 m), aby za chwilę połączyć się ze szlakiem koloru niebieskiego, z którym będzie nam po drodze.

Zobacz teżNajlepsze szlaki Beskidów: Z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej

Osiągamy szczyt Czeremchy (1144 m) i po trwającej około pół godziny wędrówce, dochodzimy do schroniska PTTK na Przehybie. Czas przejścia ze Szczawnicy Wyżnej to około 3,5 godz.  

Po odpoczynku na Przehybie kierujemy się szlakiem koloru czerwonego w stronę Radziejowej, ale po pięciu minutach dochodzimy do miejsca pod wierzchołkiem Małej Przehyby, gdzie w prawo odchodzi droga do Szlachtowej, którą biegnie znakowany szlak narciarski. Podążamy tą drogą biegnącą grzbietem pomiędzy Doliną Sielskiego Potoku po prawej stronie, a Doliną Starego Potoku po naszej lewej stronie. To wyjątkowo malowniczy szlak.

Zobacz teżZ Piwnicznej na Niemcową i do Rytra

Początkowo idziemy terenem leśnym z prześwitami, z licznymi wiatrołomami pod Pieniążną (1078m) i Kiczore (1024m), a przed Starym Wierchem (840m). Potem wchodzimy na rozległe polany, gdzie odbywa się wypas owiec. Z tego miejsca roztacza się przepiękny widok na Gorce z Lubaniem, na Pieniny z Trzema Koronami i Małe Pieniny z Wysoką. Całość domyka panorama Tatr.

Schodzimy do Szlachtowej nazywanej stolicą Rusi Szlachtowskiej- Szlachtowej. Droga biegnie koło kościoła- murowanej cerkwi, którą warto zwiedzić.

Czas zejścia z Przehyby do Szlachtowej to około 2,5 godz. Czas przejścia całej trasy, bez odpoczywania, to około 6 godz. (ami) [email protected],  fot:A.S

Zobacz też:  dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 







Dziękujemy za przesłanie błędu