Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
19/01/2016 - 17:55

Nowy Sącz: Łączą szkoły kosztem etatu dyrektora

Radni jednogłośnie przyjęli dzisiaj (19. 01.) uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9 w Nowym Sączu. – Projekt nie przewiduje żadnych zwolnień – zapewniał przed głosowaniem dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek.

W skład Zespołu wejdą: Szkoła Podstawowa nr 9, oddziały przedszkolne w SP nr 9 i Gimnazjum nr 3. Wszystkie placówki mieszczą się w jednym budynku przy ul. Grzegorza Piramowicza 16, fuzja pozwoli na jego optymalne wykorzystanie. Przyczynkiem do przystąpienia do procesu połączenia placówek - bo przyjęta przez radę uchwała jest jedynie dokumentem intencyjnym - jest deklaracja dyrektor SP nr 9 o przejściu na emeryturę. Druga rzecz to demografia – liczba dzieci, uczniów systematycznie spada i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja się odwróciła. Oddziały staną się mniej liczne, trzeba będzie je łączyć i tym samym obcinać pensum nauczycieli. Połączenie placówek pozwoli przeprowadzić ten proces bez rewolucji, nagłych cięć etatów i dramatów zwolnionych pracowników. Przy referowaniu projektu uchwały Klimek zapewniał, że projekt przedstawiony radzie pod głosowanie „nie przewiduje zwolnień w strefie administracji i obsługi”.

W samym uzasadnieniu uchwały czytamy:

„ Utworzenie zespołu stworzy lepsze warunki do racjonalnego zarządzania wspólnym obiektem oraz spowoduje obniżenie kosztów funkcjonowania poprzez zorganizowanie wspólnej obsługi oraz jednolitego kierownictwa (zmniejszenie liczby stanowisk kierowniczych).”

Projekt uchwały wprowadzono do obrad dopiero dziś – radni Klubu Radnych PO nie mieli okazji się z nim wcześniej zapoznać, ale po przeczytaniu uzasadnienia uchwały Piotr Lachowicz, przewodniczący klubu podkreślił, że uchwała jest przygotowana bardzo starannie a przytoczone argumenty przekonujące i wiarygodne. Lachowicz zaznaczył również, że optymalizacja w funkcjonowaniu oświaty to proces prowadzony ostatnio niemal w każdym samorządzie. – Myślę, że koledzy się ze mną zgodzą i zagłosują za – skwitował. I tak też się stało.

Projekt został przyjęty przez radę jednogłośnie.

Zespół ma zacząć działać od 1 września 2016 roku. By formalnościom stało się zadość pomysł muszą też zaopiniować Rady Pedagogiczne szkół, związki zawodowe działające na terenie placówek i Małopolski Kurator Oświaty.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info/JB







Dziękujemy za przesłanie błędu