Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
07/12/2015 - 15:00

Nowy Sącz: Święty Mikołaj rozdawał „czyste powietrze”

Sądecki Alarm Smogowy przeprowadził dzisiaj happening związany z zanieczyszczeniem powietrza w Nowym Sączu.

Smogowy Święty Mikołaj rozdawał przechodniom słoiczki ze świeżym powietrzem z Warmii i Mazur, certyfikowanym przez Polski Alarm Smogowy oraz słodkim upominkiem. Oprócz tego każdy z obdarowanych otrzymywał ulotkę informującą o skutkach i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza.
- Słoików przygotowaliśmy około setki. Takie happeningi są potrzebne po to, żeby ludzie mieli świadomość tego, jak fatalnie jest z jakością powietrza nie tylko w Nowym Sączu, ale w całej Polsce. Takie akcje odbyły się lub odbywają się dzisiaj w wielu miastach kraju – mówi Bartłomiej Orzeł z Sądeckiego Alarmu Smogowego.
- Ta akcja jest połączona z filmem, który nagraliśmy jako Polski Alarm Smogowy, a który można znaleźć na naszym fanpejdżu na facebooku – dodał Mariusz Mika, który wcielił się w rolę Świętego Mikołaja.

Reakcje przechodniów były różne, ale praktycznie wszystkie pozytywne.
- Tak, trzeba przyznać, że jakoś powietrza na Mazurach jest bardzo wysoka. Oddycha się zupełnie inaczej niż tutaj – mówi jeden z przechodniów. Z kolei inny dodał: - Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie zajmują się takimi rzeczami, że zwiększają świadomość społeczną. To w końcu od nas zależy, czym palimy w piecu, jakie mamy ogrzewanie, to my mamy wpływ na smog.
- Zagadywani przez nas ludzie bardzo często nie mają świadomości, że powietrze jest tak zanieczyszczone. Sądzą, że to co wdychają jest czyste i świeże, bo w końcu z gór. Tymczasem w Zakopanem jest ze smogiem równie fatalnie – przyznał Orzeł.

Film ze Świętym Mikołajem można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/Sądecki-Alarm-Smogowy-1398427207131131/

Adam Krupczak

Mikołajki na osiedlu Barskim


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)