Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
30/10/2016 - 16:00

Nowy Sącz: „Stary” cmentarz w obiektywie (ZDJĘCIA)

W dniu Wszystkich Świętych warto wejść na stary cmentarz w Nowym Sączu znajdujący się u zbiegu ul. Jagiellońskiej, Morawskiego i al. Wolności i zapalić lampkę pamięci za tych, którzy śpią tam snem wiecznym. Do dzisiaj na tej nekropolii zachowało się kilkanaście pomników. Wśród nich jest też kilka odnowionych.

Stary cmentarz w Nowym Sączu

Po wielu nagrobkach przy kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny nie pozostało już śladu. Czas zrobił swoje. Dopełnił dzieła zniszczenia. Jeszcze tu i tam można zobaczyć wystające z ziemi fragmenty nagrobnego kamienia. Na wielu nagrobnych płytach czas zatarł napisy. Kamień pokrył się mchem.

Stary cmentarz w Nowym SączuNa tym cmentarzu można odnaleźć jeszcze miejsca pochówku z czytelnymi inskrypcjami. Warto poświecić chwilę, by zmówić modlitwę za zmarłych, którzy na tej nekropolii znaleźli miejsce wiecznego spoczynku i zapalić lampkę pamięci za tych, co odeszli.

Stary cmentarz został założony na mocy dekretu cesarza Józefa II w 1785 roku, poza murami miasta, na tzw. Przedmieściu Węgierskim. Miejsce spoczynku znaleźli tutaj konfederacji barscy, a także powstańcy listopadowi i styczniowi.

W kryptach kościelnych spoczęli zasłużeni sądeczanie, m.in.: ks. Bartłomiej Janczy (1766-1852), budowniczy kaplicy i proboszcz kościoła św. Małgorzaty w latach 1801-1852, a także fundatorzy kaplicy.

Na "starym" cmentarzu pochowanych zostało wielu znamienitych i zasłużonych sądeczan m.in.: Johann Johannides (1811-1887, burmistrz Nowego Sącza w latach 1853-1882, czy ks. Jan Machaczek (1794-1882, legendarny proboszcz kościoła św. Małgorzaty w latach 1853-1882.

„Stary” cmentarz funkcjonował do 1885 roku.

(MACH), Fot. (MACH), źródło: Bogusław Kołcz, Piotr Droździk „Nowy Sącz – jeśli zapomnę o nich... Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu 1889-2014”. 

Stary cmentarz w Nowym Sączu










Dziękujemy za przesłanie błędu