Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
01/09/2016 - 13:40

Nowy Sącz: 77. rocznica wybuchu II wojny światowej [zdjęcia]

Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą agresji Niemiec na Polskę. Przy kwaterze Żołnierzy Września wiązanki kwiatów złożyli parlamentarzyści, władze miasta, kombatanci i powiatu oraz przedstawiciele służb mundurowych. 1 września obchodzimy także Dzień Weterana.

W uroczystościach udział wzięli m.in. posłowie: Jan Duda i Józef Leśniak, wiceprezydent Jerzy Gwiżdż i przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor oraz starosta Marek Pławiak, gospodarz obchodów.  

– To dzień wyjątkowy. Spotykamy się z weteranami, ludźmi, którzy przeszli okrucieństwo wojny i zesłania, którzy cierpieli. Mam dla was szczególny szacunek. Wśród nas są tutaj dzisiaj osoby, które walczyły o wolną Polskę, doświadczyły wygnania, wywózek, okrucieństwa. Ale przetrwały. Pierwszego września obchodzimy rocznicę dnia, który wstrząsną Rzeczpospolitą. Faszystowskie Niemcy zaatakowały wolną, rozkwitającą Polskę, bomby spadły na Wieluń, broniło się Westerplatte, podczas kampanii wrześniowej walki toczyły się nad Bzurą, bronił się Modlin, Warszawa, Gdańsk - to tylko niektóre z miejsc, gdzie bohaterowie walczyli z najeźdźcą. Celem faszystowskich Niemiec i sowietów było zniszczenie i upokorzenie Polski – zaznaczył w okolicznościowym przemówieniu Marek Pławiak, starosta Powiatu Nowosądeckiego.

Po uroczystościach na Cmentarzu Komunalnym delegacje udały się na mszę św. do kościoła św. Kazimierza – potem do budynku Starostwa Powiatowego na symboliczne spotkanie.

Czytaj: Sądeckie obchody Sierpnia 1980. Stara gwardia dobrze się trzyma

(JB), fot. JB

1 września. Uroczystości Nowym Sączu, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe