Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
20/12/2015 - 21:40

Nowy Sącz: Opłatek dla samotnych i chorych w SP nr 20

Około dwustu osób wzięło w niedzielę 20 grudnia udział w Szkole Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu w wigilii dla osób samotnych i chorych, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi, któremu prezesuje Artur Czernecki. To już wieloletnia tradycja.

Przyjęcie wigilijne poprzedziła uroczysta msza św. w kościele MB Niepokalanej na os. Milenium pod przewodnictwem biskupa seniora Władysława Bobowskiego. Współcelebransi:kapelan chorych ks. Józef Wojnicki oraz diecezjalny opiekun chorych ks.Hieronim Kosiarski.

W kościele wystąpili gościnnie z koncertem kolęd:  Tadeusz Hutek-skrzypce ,Lucyna Bugajska-Skrzypce ,Andrzej Kasprzyk –akordeon  oraz zespół parafialny pod opieką Ewy Zielińskiej

Następnie wszyscy przenieśli się do sali gimnastycznej „20”. przy ulicy Nadbrzeżnej. Z zaproszenia na wigilię skorzystali m.in. członkowie stowarzyszeń: Spokojne Jutro, Nadzieja,  Serce i Życie, Polskiego Związku Niewidomych, Klubu Sądeckich Amazonek,  Związku Sybiraków, Warsztatów Terapii Zajęciowej „Nadzieja”. Przyszli także podopieczni Nowosądeckiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Ojciec Stanisław Olesiak z powodu  swojej ciężkiej choroby nie mógł być osobiście lecz nie zapomniał o zebranych przy wigilijnym stole i  łączem satelitarnym złożył ze łzami w oczach (z powodu braku możliwości uczestnictwa w zgromadzeniu wigilijnym ) życzenia zwracając  szczególną uwagę, aby wziąć do ręki  różaniec i modlić się za Ojczyznę i rządzących, którzy  jej potrzebują  w obecnej sytuacji .

Na początek harcerze z Hufca ZHP Nowy Sącz wręczyli gospodarzom Światełko Pokoju, które szybko rozeszło się po sali, a potem odczytano  fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. 

Kolejny punkt programu to były jasełka odegrane przez uczniów SP nr 20. Przedstawienie bardzo się spodobało (napracowały się panie nauczycielki języka polskiego) i mali aktorzy odebrali zasłużone brawa. Jasełka zakończyło kolęda „Lulajże Jezuniu”. Cała sala śpiewała, a potem połamano się opłatkiem i zabrano się za talerze.     

Spotkanie opłatkowe dla samotnych i chorych zaszczycili oprócz biskupa Bobowskiego m.in. ks. proboszcz Kazimierz Markowicz, dyrektor MOPS Józef Markiewicz, wiceprezydent Wojciech Piech, poseł Józef Leśniak i Józef Fiut, popularny prezes klubu strzeleckiego „Snajper”.

Przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla tylu osób to niemały wysiłek. Szefów Stowarzyszenia  Beskidzie Więzy, znanego z wielu akcji charytatywnych (Artur Czernecki i Barbara Jurowicz) wspomogły sądeckie firmy i urzędy.

**  

W niedzielny wieczór w „20” zapachniało świętami. Panowała ciepła, rodzinna atmosfera: choinka, kolędy, opłatek.  Dla wielu uczestników to była prawdopodobnie ta jedyna, prawdziwa Wigilia, dlatego organizatorom należą się słowa uznania.   

(s)

Fot. własne

Nowy Sącz: Opłatek dla samotnych i chorych w SP nr 20


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)