Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
21/05/2016 - 14:45

Nowy Sącz: Strażackie święto. Podziękowania za ofiarną służbę

Przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu świętowano dzisiaj Powiatowy Dzień Strażaka. Była to okazja do podziękowania ratownikom zawodowym i ochotnikom za ich trudną i pełną wyrzeczeń służbę oraz uhonorowania ich odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi. Części z nich wręczone zostały również awanse na wyższe stopnie służbowe.

Przedstawiciele strażackiej braci przyjechali do Nowego Sącza z całego powiatu, by świętować Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w Bazylice św. Małgorzaty.

Święto ludzi spod znaku św. Floriana zgromadziło wielu zaproszonych gości. W tym gronie znaleźli się m.in. parlamentarzyści, st. bryg. Piotr Konar, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie, władze miasta na czele z prezydentem Ryszardem Nowakiem oraz powiatu nowosądeckiego na czele ze starostą Markiem Pławiakiem, przedstawiciele wojska, policji, straży granicznej i wielu innych instytucji, którzy przyjęli strażackie zaproszenie.
Powiatowe Święto Strażaka w Nowym Sączu

Na placu przed strażnicą ustawiły się poczty sztandarowe jednostek strażackich. Wprowadziła je Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Mogilna. Dzisiejsze święto było okazją do podziękowania wszystkim strażakom za ich trudną i niebezpieczną służbę. 

Strażacy PSP i OSP są na miejscu tam, gdzie jest zagrożone zdrowie i życie ludzi oraz ich dobytek. Ratują środowisko. Niejednokrotnie wzywani są też na ratunek zwierzętom. Oprócz podstawowych zadań, takich jak walka z pożarami, realizują też szeroki zakres różnorodnych form ratownictwa specjalistycznego, w tym m.in. drogowego, technicznego, chemiczno-ekologicznego, wodnego, poszukiwawczego oraz medycznego. 

Wczoraj ludziom wykonującym ten niebezpieczny zawód dziękowali ich przełożeni i zaproszeni goście. Słowa uznania do strażaków i pracowników cywilnych PSP oraz strażaków działających w stu jednostkach OSP na terenie powiatu nowosądeckiego skierowali st. bryg. Janusz Basiaga, komendant miejski PSP w Nowym Sączu i st. bryg. Piotr Konar, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie.

Powiatowe Święto Strażaka w Nowym Sączu

- Dziękuję Wam – drodzy strażacy za ciężką codzienną służbę. Dziękuję za to, że działacie w grupach specjalistycznych. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich tych, którzy wspierają ochronę przeciwpożarową - Policji, Straży Granicznej i innym służbom – mówił komendant Konar.

Do życzeń z okazji strażackiego święta, w imieniu parlamentarzystów ziemi sądeckiej, dołączył się poseł Jan Duda (PiS).

- Pragnę wszystkim strażakom złożyć życzenia wszelkiej pomyślności i jak najmniej wyjazdów do różnych zdarzeń. Pragnę Wam serdecznie podziękować za ciężką pracę wymagającą poświęcenia. Gratuluję wyróżnionym i awansowanym.    
 

Powiatowe Święto Strażaka w Nowym Sączu

Głos zabrał także komendant miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Janusz Basiaga. Mówił on, że dzisiejsze święto jest także okazją do podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy pracy strażaków. Ratownicy, co podkreślił komendant, nie narzekali przez ten czas na brak pracy. Strażacy w ciągu ostatniego roku podejmowali działania ratownicze w 3,5 tysiąca różnego rodzaju zdarzeniach i interwencjach.

Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego włączone zostały cztery nowe jednostki OSP, a kolejne trzy są przygotowywane, aby w nim działały.

Podczas uroczystości strażacy otrzymali także odznaczenia państwowe, resortowe i korporacyjne. Funkcjonariuszom PSP wręczone zostały również awanse na wyższe stopnie służbowe. 

Wyróżniający się strażacy zostali też uhonorowani Srebrnym Jabłkiem Sądeckim. Wręczał je starosta nowosądecki Marek Pławiak.

(MACH)

Fot. (MACH)

Powiatowe Święto Strażaka w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu