Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/05/2016 - 05:05

Podegrodzie: Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Podegrodziu od szesnastu lat inicjuje działania polegające na różnorakim wspieraniu osób z niepełnosprawnością z terenu gminy Podegrodzie i okolicznych miejscowości.

Organizowane po raz drugi wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Gostwicy Gminne Dni Godności Osób Niepełnosprawnych pod patronatem wójt gminy Podegrodzie, Małgorzaty Gromali, które kierowane są do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół podstawowych, to głębszy wymiar realizacji działań statutowych mających na celu kształtowanie w świadomości społecznej właściwego stosunku do osób z niepełnosprawnością.

Zgromadzeni 5 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu goście, wśród nich wicestarosta nowosądecki, pan Antoni Koszyk, sekretarz gminy Podegrodzie, pan Piotr Lachowicz, kierownicy warsztatów terapii zajęciowej z Tymbarku, Nowego Sącza, ŚDS w Starym Sączu, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. O. Papczyńskiego w Podegrodziu, pani Krystyna Dąbrowska, dyrektor Gimnazjum im. Św. Jadwigi w Brzeznej, Stanisław Mazur, młodzież gimnazjalna, kadra i uczestnicy WTZ w Gostwicy oraz ich rodzice i opiekunowie a także wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Podegrodziu pod opieką pani Anity Karpierz uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu.

Uroczystość otworzył prezes Stowarzyszenia „Promyk”, Henryk Kula. Ksiądz prałat Józef Wałaszek, proboszcz parafii św. Jakuba w Podegrodziu, wygłosił „Krótki wykład o godności”, odwołując się do filozofii greckiej, kultury antycznej i  Biblii, odnosząc się do obrazów filmowych „Iluminacji” Kieślowskiego, rozważając kim jest człowiek, a kończąc słowami z filmu Bergmana, że uratować nas może miłość i ta miłość stanowi o naszym człowieczeństwie.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy wystąpili w przedstawieniu „Mały książę” w reżyserii pani Lidii Kowalczyk. Sztuka ta miała uniwersalny wyraz i mówiła o prawdach, które są bliskie każdemu z nas, oraz o tym, że „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu i dobrze się widzi tylko serce.”

W przygotowanym przez Panią Patrycję Sojkę, psycholog z WTZ w Gostwicy, filmie o uczestnikach oraz ich codziennej pracy w Warsztacie nie obyło się bez definicji uczestników czym jest niepełnosprawność. Cytując Krzysztofa Ociepkę, uczestnika WTZ w Gostwicy: „Osoba niepełnosprawna inaczej widzi świat.”.

Dr Dorota Kornaś długoletni pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego wykorzystała bardzo wiele odniesień do dzieł literackich oraz twórczości zmarłego już księdza Jana Kaczkowskiego. Szczególnie ważny dla tego dnia był przytoczony cytat zaczerpnięty z książki księdza Jana „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” „Mamy trzy rodzaje godności: godność osobową, godność osobistą i godność osobowościową. Godność osobowa jest niezbywalna. Odnosi się do samego faktu, że ktoś jest człowiekiem. Godność osobista to ta, wypracowaliśmy sobie przez całe życie. Można je przekreślić jednym ruchem... godność osobowościową sami sobie przyznajemy, kiedy patrzymy w lustro i widzimy siebie jako przyzwoitego człowieka...”

Weronika Odziomek jest osobą z rdzeniowym zanikiem mięśni typu Werdniga-Hoffmana. Opowiadała o swoim dzieciństwie, dorastaniu oraz ogromnym wkładzie pracy jej rodziców w jej rozwój i podążanie za marzeniami - między innymi zostanie psychologiem. Opowiadała również o swojej pracy na oddziale paliatywnym limanowskiego szpitala.

- Moja niepełnosprawność na początku pomagała mi w pracy, jednak po pewnym czasie stała się przeszkodą. Bo ja codziennie pomimo niepełnosprawności byłam pozytywna i uśmiechnięta, więc pacjenci zaczęli ukrywać przede mną swój ból. Jednak znalazłam na to sposób zdanie, które pozwala pacjentom się otworzyć, że każdy ma gorsze chwile, a wtedy trzeba się wypłakać - choćby do poduszki  - wskazała.

Olga Głuc, reprezentująca Centrum Edukacyjne EST z Wadowic, przedstawiła rezultaty wyjątkowego projektu, w którym brali udział uczestnicy WTZ w Gostwicy. Projekt SILO, realizowany w ramach programu Erasmus+, skierowany był do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym w Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Polsce i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy w Polsce zapoznani zostali z różnymi technikami tworzenia ozdób świątecznych.                       

Organizatorzy ogłosili wyniki konkursu literackiego „Niepełnosprawność niejedno ma imię…” W kategorii proza-publicystyka I miejsce zajęła Wiktoria Zielińska z Gimnazjum w Podegrodziu za pracę „Niepełnosprawni są wśród nas”. II miejsce przyznano Kindze Zaczyk z Gimnazjum w Podegrodziu za pracę „Ludzie z innej planety. III miejsca nie przyznano. W kategorii proza – opowiadanie I miejsce jury przyznało Natalii Kwoce-Wyżyckiej z Gimnazjum w Podegrodziu za pracę „Jak zmienia się życie”, II miejsce - Paulinie Kożuch z Gimnazjum w Brzeznej za pracę „Wiara daje siłę”. III miejsce zajęła Emilia Mamala z Gimnazjum w Podegrodziu za utwór „ Wiatr pamięci”. Ponadto jury wyróżniło Zuzannę Gomółkę z Gimnazjum w Podegrodziu za utwór „Dar”, oraz Annę Bargieł z Gimnazjum w Brzeznej za wiersze „Codzienność”, „Mur”, Pustynia”.

6 maja organizatorzy zaprosili uczestników konkursu plastycznego i przedszkolaki do Gminnej Biblioteki, gdzie uczestnicy WTZ w Gostwicy wystawili sztukę „Leśne przygody – Orzeszek”. Ponadto przedstawiono  wyniki konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych. Warunkiem uczestnictwa w konkursie plastycznym "Niepełnosprawność niejedno ma imię.." w ramach Gminnych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych było zapoznanie uczniów szkół podstawowych z VI częścią wydanych przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Światełko” „Bajek bez barier” pt.: „Leo i Nela”, traktującym o niepełnosprawności ruchowej oraz wykonanie ilustracji do omawianej bajki. Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce - Adam Rams, SP w Olszanie, za pracę „Pomoc niepełnosprawnym,  II miejsce - Kamila Kumor, SP w Brzeznej, za pracę „Marzenia Neli” , III miejsce - Filip Bodziony, SP w Długołęce, za pracę „Serce Przyjaciela”. Wyróżnienia: Zuzanna Golonka, SP w Brzeznej, za pracę „Spotkanie w parku",  Oliwia Chełmecka, SP w Olszanie, za pracę „Wrażliwe serce”, Nicola Olchawa, Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu, za pracę „Moja przyjaciółka Nela”.

Ponadto uczestnicy WTZ wyróżnili pracę „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” Gabrieli Oleksy z SP w Brzeznej, Dyrektor Biblioteki Gminnej w Podegrodziu, Pani Maria Szewczyk ufundowała nagrodę dla Emilli Fiut z SP w Brzeznej Litaczu za pracę "Razem weselej". Nagrodę dla Nikoli Kożuch z SP w Brzeznej za pracę "Mój wierny przyjaciel" ufundował radny powiatowy, Pan Zenon Szewczyk. Wszystkie prace można było obejrzeć w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu.

Organizatorzy podkreślają bardzo dobrą współpracę z dyrektorami szkól podstawowych i gimnazjów oraz nauczycieli polonistów i plastyków, dzięki którym oba konkursy mogły zostać zorganizowane.

Ostatnim punktem obchodów Gminnych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych były integracyjne i praktyczne warsztaty z arteterapii dla przedstawicielek WTZ w Czarnym Potoku, Tymbarku, Nowym Sączu i Gostwicy oraz ŚDS w Starym Sączu, przeprowadzone przez przedstawicieli Centrum Edukacyjnego EST z Wadowic, koordynatorów projektu SILO.

Przedstawiony opis wydarzenia zainicjowanego przez Stowarzyszenie „Promyk” ilustruje ciekawy wachlarz propozycji kierowanych do dzieci, młodzieży, ich nauczycieli i opiekunów.

Propozycje te w niebanalny sposób przybliżają niełatwą tematykę niepełnosprawności i mam nadzieję, że będą miały realny wpływ na kształtowanie w świadomości społecznej właściwego stosunku do osób z niepełnosprawnością – mówi koordynator projektu, Urszula Potoniec-Mędoń.

Przygotowanie tak różnorodnego programu nie byłoby możliwe bez dofinansowania przez Urząd Gminy w Podegrodziu w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w roku 2016, ani bez wsparcia firm i instytucji, które rzeczowo i finansowo wsparły tę inicjatywę, a są nimi: Bank Spółdzielczy w Podegrodziu, Nadleśnictwo Stary Sącz, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Firma Handlowo-Usługowa „Gród” – Państwo Zofia i Wiesław Czop, Sieć sklepów spożywczych Groszek oraz sklep Groszek w Gostwicy – Krystyna Plata, Salon jubilerski „Sezam biżuterii” - Państwo Barbara i Bogdan Buczek, "Pilula" S.C. Apteka Państwo Małgorzata i Marek Piękoś, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Państwa Jadwigi i Józefa Konstantych, Firma Usługowo-Handlowa "Kardan", Łukowica, Państwo Barbara i Tadeusz Więcławek, firma Inter-styl Pana Janusza Rusnaka, Novitus, firma Cukierniczo-Gastronomiczna „ Grześ” z Nawojowej oraz firma Gastronomiczna „Raj” z Gołkowic Dolnych. Organizatorzy wyrażają wdzięczność wszystkim partnerom, sponsorom, darczyńcom i wolontariuszom za okazane wsparcie – i już dziś zapraszają na kolejną edycję Gminnych Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – za rok.

Patrycja Sojka i Urszula Potoniec-Mędoń
Fot. organizatorzy i Aleksander Piszczek







Dziękujemy za przesłanie błędu