Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
23/07/2016 - 09:15

Podniebna bitwa w Łososinie Dolnej! Trwają Rajdowe Mistrzostwa Polski! [FILM/FOTO]

Trwające właśnie Mistrzostwa Polski w Łososinie Dolnej, organizowane przy współudziale Aeroklubu Polskiego i Komisji Samolotowej są kwalifikacją pilotów do kadry narodowej na 2017 rok oraz cyklem przygotowań do udziału w zawodach międzynarodowych, w tym w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Wpisują się też w cykl imprez z okazji 60 lat istnienia Aeroklubu Podhalańskiego i 85 lat szybownictwa na Sądecczyźnie.

- W zawodach bierze udział 15 dwuosobowych drużyn składających się z pilota i nawigatora. To elita Polski. Przed startem każda załoga dostaje kopertę z wytyczonym na mapie kursem i zdjęciami obiektów na ziemi: domów, mostów. W czasie lotu zawodnicy muszą odnaleźć te miejsca i nanieść na mapie. Dodatkowo sędziowie umieścili też na płócienne banery z literami czy symbolami, które lotnicy również muszą namierzyć i nanieść na mapę. Każdy ominięty punkty to punkty karne – opowiada o kulisach zawodów Roman Matyjewicz, szef Aeroklubu Podhalańskiego.

Kolejne punkty zdobywa się przy starcie i lądowaniu precyzyjnym w wyznaczonych strefach.

O klasyfikacji końcowej decyduje powodzenie we wszystkich konkurencjach.

Dlaczego zawody odbywają się akurat w Łososinie? Tutejszy Aeroklub obchodzi w tym roku swoje 60-lecie. Impreza wpisuje się w cykl imprez związanych z jubileuszem.

- Kolejna sprawa to fakt, że najbliższe Mistrzostwa Świata odbywać się będą w Portugalii w warunkach górzystych, zbliżonych do tych, które są u nas – zaznacza Matyjewicz. 

ES [email protected] Fot./Film: Krzysztof Niewiadomski

Podniebna bitwa w Łososinie Dolnej! Trwają Rajdowe Mistrzostwa Polski!


Dziękujemy za przesłanie błędu