Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/03/2016 - 15:00

Podpisali papier, po którym w Nowym Sączu ma być czyste powietrze

To mieszkańcy odpowiadają za stan powietrza w Nowym Sączu. Bez ich zaangażowania nie pomoże żadna administracja, ale pomóc mogą pieniądze. Taka jest konkluzja z wypowiedzi sygnatariuszy programu „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze”. Dziś (02.03.) dokument podpisali przedstawiciele Nowego Sącza, Starego Sącza i gmin: Chełmiec, Nawojowa, Podegrodzie, Kamionka Wielka i Korzenna.

- Myślę, że wszyscy wiemy, że problem jakości powietrza nie zna granic administracyjnych. Wszyscy ciążymy ku tej Kotlinie Sądeckiej, w której to nie zawsze czyste powietrze się kumuluje i które wszyscy mamy trochę na sumieniu - mówił w imieniu sygnatariuszy burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek podkreślając zasadność współpracy samorządów w dziedzinie walki o lepsze powietrze w regionie.

- Problem pojawił się w pewnym sensie niedawno aczkolwiek wszyscy niejednokrotnie narzekaliśmy na jakość powietrza. Teraz widzimy, że świadomość społeczeństwa jest większa i wymagania też są większe. Najważniejsza, ja tez będę powtarzał z uporem, najważniejsza jest edukacja - komentował prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak. - Bo bez niej pozostaje tylko ekonomia. Czysta ekonomia, czyli, że zaoszczędzę być może parę złotych na jakimś tam paliwie, ale stracę później kilka tysięcy na leczenie - podkreślił samorządowiec.

- Szanowni państwo, ja myślę, że bardzo ważną rzeczą jest, że podpisaliśmy to porozumienie, bo jak wiemy - jakość powietrza jest u nas zła. Natomiast chciałbym zwrócić uwagę na to, że samą edukacją i tymi działaniami organizacyjnymi  bez wsparcia finansowego, to my nie jesteśmy w stanie uzyskać wiele. Jeżeli nie będzie programów, które będą wspierać starania mieszkańców, to nasze działania mogą być w wielkim stopniu utrudnione i zniweczone. Doskonały przykład to program Kawka, który na dzień dzisiejszy obejmuje tylko miasta - zastrzegał wójt gminy Nawojowa, Stanisław Kiełbasa.

Kiełbasa nawiązywał do obostrzenia przepisów, które uniemożliwiają małym gminom i miejscowościom korzystanie ze środków na wymianę pieców. Według założeń programu „ Kotlina Sądecka w czystej atmosferze” zrzeszone gminy będą starać się o te środki jako jeden podmiot, zdecydowanie liczniejszy niż wynika to ze wspomnianych obostrzeń.

Ewa Stachura [email protected]

Fot.: UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu