Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/11/2015 - 07:00

Policja pomaga bezdomnym przetrwać zimę

Dzisiejszej nocy temperatura spadła poniżej zera i goły okiem widać, że szybkimi krokami nadchodzi zima. Z policyjnych statystyk wynika, że każdego roku w okresie jesienno-zimowym na terenie Małopolski dochodzi do kilkunastu zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. W nowosądeckim Domu im. św. brata Alberta jest jeszcze wolnych dwadzieścia miejsc. Noclegownię prowadzi także Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej udzielający pomocy bezdomnym mężczyznom i kobietom.

pomoc bezdomnym W związku z tym Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu prowadzi działania prewencyjne i pomocowe na rzecz ludzi bezdomnych, samotnych i bezradnych, jak również znajdujących się pod wpływem alkoholu, przebywających na wolnym powietrzu lub w pomieszczeniach nieogrzewanych czy też w pustostanach.

Aby ograniczyć zagrożenie utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur,  te działania mają chronić życie takich osób oraz zapobiec zgonom w wyniku wychłodzenia organizmu.

-  Policjanci objęli szczególnym nadzorem miejsca gromadzenia się osób bezdomnych, zwłaszcza w porze wieczornej i nocnej - informuje sier. szt. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Kontrolują między innymi dworce, przystanki komunikacyjne, ogródki działkowe, pustostany i klatki schodowe. W przypadku napotkania osób bezdomnych policjanci doprowadzają je do noclegowni, schronisk czy innych miejsc, w których mogą otrzymać fachową pomoc. Przekazują też informacje bezdomnym o noclegowniach, środkach higieny oraz posiłkach, które mogą otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej lub innych placówkach.

Nowosądeckie Towarzystwo im. Brata Alberta dysponuje 90 miejscami noclegowymi, wolnych jest jeszcze 20.  Część z nich stanowią stali mieszkańcy - kompanioni działający we Wspólnocie Emaus Domu im. św. Brata Alberta w Nowym Sączu.

W ostatnich dniach do placówki zgłaszają się kolejni mężczyźni. Gdy zaczyna doskwierać chłód wolne miejsca w takich placówkach, jak ta w Nowym Sączu, czy innych noclegowniach bardzo szybko zapełniają się.

- W sytuacji krytycznej ta liczba może ulec zwiększeniu do ponad 100 - wyjaśnia kierownik placówki Robert Opoka. - Wtedy na noc rozkładamy materace poza salami.

Dom im. św. Brata Alberta współpracuje z prawie trzydziestoma ośrodkami pomocy społecznej i innymi instytucjami z miast i gmin Sądecczyzny, a także powiatów limanowskiego i gorlickiego świadczącymi pomoc m.in. osobom bezdomnym. Tutaj bezdomni mogą liczyć na miejsce do spania, ciepły posiłek, wymianę odzieży na czystą.

Jak mówi Robert Opoka do schroniska dla bezdomnych docierają sygnały z ośrodków pomocy społecznej z terenu Małopolski, z którymi ma podpisaną umowę, że kolejne osoby będą kierowane do noclegowni. Wśród nich jest spora grupa ludzi mająca wprawdzie dach nad głową, ale są to warunki trudne do zaakceptowania w okresie zimowym (pomieszczenia nieogrzewane, stare, zniszczone budynki. Itp.).

Pomoc dla osób bezdomnych świadczy także Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. W tutejszej noclegowni może przebywać 5 bezdomnych kobiet i pięciu mężczyzn. Noclegownia udziela schronienia osobom, których ostatnim miejscem zameldowania był Nowy Sącz.. W okresie od 1 listopada do 30 marca działa ona od godz. 17 do 9 rano. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie, bez skierowania. Bezdomni mogą także korzystać ze świetlicy, która działa

Do obu sądeckich noclegowni przyjmowane są osoby trzeźwe.

Mundurowi zwracają też szczególną uwagę na przebywające na wolnym powietrzu osoby nietrzeźwe, które należą do grupy największego ryzyka, jeśli chodzi o przypadki zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Po napotkaniu takich osób, policjanci doprowadzają je do miejsca zamieszkania lub do wytrzeźwienia.

Z uwagi na zbliżające się spadki temperatury policja apeluje do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, by zwracali uwagę na osoby w swoim najbliższym sąsiedztwie, które są samotne lub nie mają odpowiednich warunków do egzystencji. Prosimy o informowanie o takich sytuacjach Policję lub Ośrodki Pomocy Społecznej, gdyż bardzo często tylko wczesna reakcja może zapobiec tragedii.

Oprac: (Rob)

Źródło: własne, KMP Nowy Sącz

Fot. Rob, KMP Nowy Sącz







Dziękujemy za przesłanie błędu