Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
28/05/2016 - 06:15

Polska mapa milionerów. Nowy Sącz mocnym punktem

Małopolska plasuje się tuż za ścisłą czołówką trzech województw, które mogą pochwalić się największą liczbą mieszkańców osiągających milionowe dochody. Czwarte miejsce naszego województwa na mapie polskich milionerów, o sporządzenie której pokusił się Tygodnik „Wprost”, nie jest bynajmniej zaskoczeniem. W Małopolsce prym wiedzie, oczywiście, Sądecczyzna, z której pochodzi kilku najważniejszych bohaterów listy 100 najbogatszych Polaków sporządzonej przez tygodnik.

Na mapie polskich milionerów „Wprost” na pierwszym miejscu plasuje się województwo mazowieckie. Mieszka tam najwięcej krezusów. Ponad 4,4 tys. mieszkańców Mazowsza może pochwalić się dochodami powyżej 1 mln złotych, a w samej stolicy jest ich już ponad 2,7 tysiąca.

Sprawdź: Wielkie sukcesy i małe porażki sądeckich firm

Bardzo dobrze pod względem liczby milionerów wypada także województwo śląskie (1773 milionerów), następnie województwo wielkopolskie  (1707), małopolskie (1486), pomorskie (1046) i dolnośląskie (1009).

Nowy Sącz i Sądecczyzna milionerami stoi

Według tygodnika najbogatszym polskim miastem jest Warszawa, ale zaraz za nią plasuje się Poznań, w którym mieszka 782 osoby o najwyższych dochodach. Nieźle wypada też Kraków z 510 milionerami oraz Łódź z 447 milionerami. W piątce miast, w których żyje najwięcej osób, których majątek liczony jest w milionach znalazły się też Wrocław (401) i Gdańsk (282).

W przygotowanym opracowaniu zauważony został także osiemdziesięciotysięczny Nowy Sącz. Nasze miasto lokuje się na „mapie polskich milionerów” absolutnie nie w końcówce peletonu.

Według danych zebranych przez tygodnik w naszym mieście mieszka 103 milionerów. To właśnie z Sądecczyzny pochodzi kilku najważniejszych bohaterów listy 100 najbogatszych Polaków przygotowanej przez „Wprost”.

Od wielu lat należą do nich najwięksi sądeccy przedsiębiorcy: Kazimierz Pazgan, właściciel firmy Konspol będącej potentatem w produkcji kurczaków, bracia Józef i Marian Koralowie, którzy majątku dorobili się na produkcji lodów, Roman Kluska, założyciel Optimusa, a obecnie właściciel spółki Prawdziwe Jedzenie zajmującej się produkcją kozich serów i Ryszard Florek, właściciel firmy Fakro - drugi największy producent okien dachowych na świecie. Niezmiennie lokują się oni w pierwszej setce, podobnie jak właściciel sądeckiej spółki Newag Zbigniew Jakubas.

Nazwiska sądeckich milionerów, od wielu lat przewijają się w publikowanych w mediach różnych rankingach branżowych i nie tylko.

Określenie „Nowy Sącz – zagłębie milionerów”, które pojawia się w środkach masowego przekazu, mieszkańców Nowego Sącza nie dziwi, ani nie zaskakuje.

Dziennikarz  „Wprost” zapytał Ryszarda Florka, prezesa firmy Fakro, dlaczego Nowy Sącz i Sądecczyzna należy do najbardziej przedsiębiorczych regionów kraju?

- Na Sądecczyźnie jest mnóstwo przedsiębiorczych ludzi, którzy zajmują się biznesem od pokoleń – skomentował sądecki biznesmen.

Na mapie milionerów znalazła się także Limanowa. Tygodnik podał, że w tym mieście jeden milioner przypada już na 300 mieszkańców.

Mapa polskich milionerów powstała w oparciu o dane, jakie tygodnik zebrał z wszystkich 16 izb skarbowych w kraju. 

Zobacz też: Sądeccy milionerzy pod lupą warszawskiej skrbówki

Opr. (MACH)

Źródło: Tygodnik „Wprost”

Fot. arch. sądeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu