Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
25/12/2015 - 12:40

Prezent archiwistów na święta. Akta metrykalne z Sądecczyzny

„Na Święta Bożego Narodzenia, Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało swoisty prezent dla badaczy i genealogówych i poszukujących rodzinnych korzeni. Na stronie www.szukajwarchiwach.pl udostępniono kopie cyfrowe z akt metrykalnych z terenu Sądecczyzny z zasobu Oddziału Archiwum Narodowego w Nowym Sączu” – informuje dyrektor Sylwester Rękas.

Archiwum Narodowe w Krakowie (na zdjęciu) sukcesywnie digitalizuje materiały archiwalne i udostępnia kopie cyfrowe w pracowniach naukowych i Internecie​. „Naszym celem jest zapewnienie szerokiego dostępu do najciekawszych dokumentów poprzez stronę domową Archiwum (w dziale Zbiory online) oraz serwis www.szukajwarchiwach.pl.” – tłumaczą archiwiści.

W tym miesiącu udostępniono online między innymi kopie cyfrowe akt metrykalnych z XVIII do pocz. XX w. przygotowane w przez  nowosądecki i tarnowski oddział Archiwum Narodowego w Krakowie, kopie Akt miasta Bochni z lat (1486-1958) oraz reprodukcje materiałów archiwalnych z zespołu Archiwum miasta Kazimierza pod Krakowem (1369-1817). Uzupełniono również o 2 710 skanów, publikowany już w sieci zespół - Kataster galicyjski (1844-XX w.).

W udostępnionych w grudniu skanach dominują akta metrykalne z terenu Sądecczyzny. Są to zdigitalizowane księgi wytworzone przez organizacje wyznaniowe – Parafie Rzymskokatolickie, Greckokatolickie i Izraelickie Okręgi Metrykalne. Obejmują lata od końca XVIII w. do początku XX w., niemniej większość sięga przełomu XIX i XX w.

Pośród nich znajdują się między innymi księgi z Parafii Św. Małgorzaty w Nowym Sączu (lata 1890-1900) oraz najliczniejsze z tych materiałów księgi Izraelickiego Okręgu Metrykalnego w Nowym Sączu (lata 1854-1913). Zapisy z tych dwóch zespołów dotyczą oprócz miasta Nowego Sącza również innych okolicznych miejscowości. Reszta udostępnionych akt dotyczy głównie innych miejscowości z powiatu nowosądeckiego  np. Trzetrzewiny, Chomranic, Nawojowej (parafie rzymskokatolickie), Krynicy Wieś, Czyrnej, Wojkowej (parafie greckokatolickie) oraz Starego Sącza, Grybowa i Muszyny (izraelickie okręgi metrykalne).

Oddział ANK w Tarnowie przygotował kopie akt Izraelickich Okręgów Metrykalnych w Żabnie, Dąbrowie Tarnowskiej, Szczucinie, Wojniczu i Czchowie oraz akta stanu cywilnego Katedralnej Parafii Rzymskokatolickiej w Tarnowie z przełomu XIX i XX w.

(s)

Link bezpośredni do sądeckich akt metrykalnych:
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=stanu%20cywilnego%20XTYPEro%3Azesp%20XSKA Nro%3At%20XARCHro%3A31&order=Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020