Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
05/11/2016 - 10:40

PWSZ ma piąty kierunek magisterski. Tym razem mechatronikę

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu otrzymała zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku Mechatronika. To już drugi kierunek II stopnia w Instytucie Technicznym i piąty w ofercie uczelni.

Gdyby stworzyć ranking PWSZ-etów pod względem ilości kierunków magisterskich, to sądecka uczelnia zajęłaby wysokie, trzecie miejsce w Polsce. Dotychczas absolwenci studiów licencjackich mogli kontynuować naukę na czterech kierunkach magisterskich: Zarządzaniu i inżynierii produkcji, Pedagogice, Pielęgniarstwie oraz Ekonomice i organizacji przedsiębiorstw. Teraz decyzją ministra Jarosława Gowina od stycznia 2017 roku ruszy rekrutacja na studia II stopnia na kierunku Mechatronika. Dla kandydatów przygotowano 90 miejsc na studiach stacjonarnych i tyle samo na zaocznych oraz do wyboru dwie specjalności: Mechatronikę pojazdów i maszyn roboczych oraz Mechatronikę w systemach produkcyjnych.

– To dla nas bardzo miła wiadomość. Cieszymy się, że nasz wniosek został pozytywnie oceniony przez ministerstwo. To już drugi kierunek magisterski w tym instytucie, więc tym bardziej czujemy satysfakcję. A w całej uczelni już piąty – mówi prof. Mariusz Cygnar, rektor PWSZ w Nowym Sączu.

Program studiów i wniosek (łącznie ok. 1500 stron!) opracowany został przez zespół pod kierownictwem dr Anny Kochanek, zastępcy dyrektora Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu. Zarówno Polska Komisja Akredytacyjna jak i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie dopatrzyły się w dokumentacji nawet braku jednego przecinka.

– Przeprowadziliśmy ankiety wśród absolwentów naszego instytutu i aż 80 procent badanych wyraziło chęć kontynuowania nauki z wybranej specjalności. Połowa absolwentów Mechatroniki wyraziła chęć dalszego studiowania na naszej uczelni. Na tej podstawie zaczęliśmy przygotowywać wniosek – zaznacza dr Kochanek.

Czytaj: PWSZ ma nowe logo. Jak Wam się podoba?

– Jeśli przejrzymy prognozę zawodów przyszłości dla Polski i reszty świata, to znajdziemy tam mechatronikę. Przygotowujemy więc naszych studentów do pracy w nowoczesnych, zinformatyzowanych przedsiębiorstwach. Z jednej strony nasi absolwenci nie będą bezrobotni, a my nawiążemy bliższą współpracę z biznesem. Możemy w ten sposób nie tylko konsumować technologię, ale także ją tworzyć – dodaje prof. Adam Ruszaj, dyrektor IT PWSZ w Nowym Sączu.

Pozytywną opinię wstępną przeszedł też kierunek kształcenia I stopnia – Lingwistyka dla biznesu, opracowywany wspólnie przez Instytut Języków Obcych i Instytut Ekonomiczny. Uczelnia stara się również o otwarcie jednolitych studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia – co jest wymogiem ministerialnym.

 (JB), fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu