Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/01/2016 - 12:40

Region: Policyjne patrole wyjechały na stoki

W regionie wystartowały stacje narciarskie. W związku z tym, wzorem lat ubiegłych, małopolscy policjanci zaczęli służbę na zorganizowanych terenach narciarskich. Funkcjonariusze będą pilnować na nich porządku i reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania.

Co tydzień służbę na stokach narciarskich pełnić będzie nawet kilkunastu mundurowych.

- Policjanci patrolować będą nie tylko nartostrady, ale także ich okolice, drogi dojazdowe i parkingi – informuje małopolska Policja.

Patrole policyjne stawiają przede wszystkim na działanie prewencyjne mające wpływ na bezpieczeństwo na zorganizowanych terenach narciarskich.                               

policyjne patrole wyjechały na stoki

Małopolscy policjanci pełnią służbę na stokach narciarskich już od wielu lat. Pierwsze patrole ruszyły w 2005 roku. Do głównych zadań policjantów należy zapewnienie bezpieczeństwa narciarzom i reagowanie na popełniane przestępstwa i wykroczenia, podejmowanie interwencji wobec osób naruszających przyjęte zasady zachowań na stokach, określone w regulaminach tych obiektów i w kodeksie narciarskim, a także zwracanie uwagi na dzieci jeżdżące na nartach bez kasków ochronnych.

Warto przypomnieć, że obowiązek jazdy w kasku ochronnym mają osoby do ukończenia 16 roku życia.

Policjanci wykonując swoje zadania na terenach narciarskich współpracują oczywiście z ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz TOPR.

policyjne patrole wyjechały na stoki

Warto wiedzieć

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny.

Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim zgodnie z treścią art. 31 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności: zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania. Osoby takie zobowiązane są też do stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim, zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Zobowiązane są również do użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia oraz bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

 PAMIĘTAJ!

OD TWOJEGO ZACHOWANIA NA STOKU ZALEŻY BEZPIECZŃSTWO TWOJE I INNYCH OSÓB

1.      Przestrzegaj regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych.

2.      Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.

3.      Rozpoczynając zjazd zachowuj szczególną ostrożność.

4.      Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.

5.      W trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.

6.      Zjeżdżaj z góry tak, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.

7.      Unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością.

8.      Podchodź tylko poboczem trasy zjazdowej.

9.      Nie pozostawiaj dzieci bez opieki.

10.   Widząc osobę leżącą sprawdź, czy nie potrzebuje Twojej pomocy.

11.   W Parkach Narodowych zjeżdżaj tylko po wyznaczonych trasach zjazdowych.

12.   Szanuj przyrodę.

13.   Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.

14.   W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.

15.   Kask narciarski może Cię uchronić przed następstwami wypadków.

16.   Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby, z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku).

Opr. (MACH)

Fot./źródło: malopolska.policja.gov.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu