Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
27/10/2016 - 11:00

Ronda w Chełmcu dostały imiona siostry Czesławy Lorek i ks. prof. Bolesława Kumora

Jednogłośnie podczas środowej (26. 10.) sesji radni gminy nadali dwóm rondom w Chełmcu imiona siostry Czesławy Lorek i ks. prof. Bolesława Kumora. Inicjatorem był wójt Bernard Stawiarski.

Imieniem siostry Czesławy Lorek ochrzczono nowowybudowane rondo na drodze krajowej nr 28 w Biczycach Dolnych. Rondo powstało w ramach budowy tzw. obwodnicy zachodniej Nowego Sącza. Imię siostry nosi pobliski Zespół Szkół w Biczycach Dolnych.

Z kolei rondo wybudowane w ramach budowy tzw. obwodnicy północnej radni ochrzcili imieniem księdza profesora Bolesława Kumora.

Zobacz też: Chełmiec: Aqua Centrum będzie rozbudowane! Powstanie drugi basen

Siostra Czesława Lorek RSCJ urodziła się 5 czerwca 1938 roku w Biczycach Górnych.

Do zakonu wstąpiła w 1960 r. W 1969 r. złożyła wieczyste śluby zakonne. W 1984 r. jako polska misjonarka, siostra ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa Sacré-Coeur wyjechała na misję do Afryki, do Zairu. Krzyż misyjny otrzymała z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Potem przez lata pracowała w Kongo jako katechetka, zakrystianka. Opiekowała się chorymi, spotykała z więźniami. Zginęła tragicznie Została przed kościołem Najświętszego Serca Jezusa w Gambe, gdzie została napadnięta i śmiertelnie pobita przez nieznanych sprawców. Siostrę Czesławę Lorek pochowano 23 maja 2003 r. w stolicy Konga Kinszasie.

Ks. prof. Bolesław Kumor urodził się 1 grudnia 1925 roku w Szymanowicach -Niskowej pod Nowym Sączem.

Był cenionym pedagogiem, przyjacielem i opiekunem młodzieży. Pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych nowożytnych historyków Kościoła. Specjalizował się w badaniu dziejów, organizacji i ustroju Kościoła katolickiego. Zmarł w 2002 roku. Dorobek pisarski ks. prof. Kumora obejmuje około 700 pozycji, w tym 36 książek. Jest on autorem m.in. ośmiotomowej historii kościoła w świecie i liczącej 4 tomy historii kościoła.

ES [email protected] Fot.: Krzysztof Stachura i UG w Chełmcu







Dziękujemy za przesłanie błędu