Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
02/10/2016 - 15:50

Ruszył XX Jesienny Festiwal Teatralny. Spektakl plenerowy i barwna parada ulicami miasta

W Nowym Sączu ruszyła dzisiaj jedna z największych imprez teatralnych w Polsce – XX Jesienny Festiwal Teatralny. Zainaugurowało ją widowisko plenerowe pt. „Kuglarze”. W spektaklu zobaczyliśmy aktorów Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Po występie aktorzy wspólnie z grupami i zespołami artystycznymi działającymi w sądeckim Miejskim Ośrodku Kultury przeszli w barwnym pochodzie z rynku pod siedzibę MOK–u.

To widowisko plenerowe, jakie można było obejrzeć przed ratuszem na płycie sądeckiego rynku, otworzyło wielodniową ucztę teatralną. Nie brakowało Sądeczan, którzy przyszli całymi rodzinami, by zobaczyć to przedstawienie.

Festiwal Teatralny otwarty

- Spektakl „Kuglarze” jest próbą odtworzenia atmosfery średniowiecznych jarmarcznych przedstawień – powiedział portalowi Sądeczanin.info reżyser przedstawienia Maciej Nogieć. – Jest to opowieść o grupie artystów wędrownych, którzy po trosze są naciągaczami, hochsztaplerami, a po trosze poetami, ludźmi, którym coś tam w duszy gra. Ci średniowieczni artyści nieśli ludziom radość ku ich uciesze. To historia o takiej grupie społecznej, która była, można powiedzieć, wolna.  

Zobacz także:Jesienny Festiwal Teatralny. Mamy dla Was bilety!

Inspirację dla tego artystycznego wydarzenia stanowiła powieść Wacława Berenta „Żywe kamienie” i zawarty w niej obraz życia średniowiecznych wędrownych artystów, outsiderów, wysoko ceniących swoją niezależność i swobodę.

Aktorzy Teatru Gry i Ludzie z Katowic goszczą w Nowym Sączu po raz drugi. Przyjechali ponownie do naszego miasta po kilkunastu latach nieobecności. Po raz pierwszy mieszkańcy mogli ich oglądać wówczas, kiedy Festiwal Teatralny stawiał, pierwsze kroki.  Wtedy katowicki teatr przyjechał ze spektaklem plenerowym pt. „Spacer Aniołów”.

- Spektakle plenerowe są zupełnie inną forma teatralną – dodaje reżyser. – Inna jest też publiczność, która ogląda takie przedstawienia.

Ruszył Festiwal Teatralny

Jubileuszowy XX Festiwal Teatralny w Nowym Sączu rozpoczął się już tradycyjnie od spektaklu plenerowego.

- Jest to sentymentalny powrót do początków tego festiwalu – mówi Janusz Michalik, szef artystyczny XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu. - Podczas drugiej i trzeciej edycji sądeczanie mogli obejrzeć takie przedstawienia i barwne parady. Historia zatacza więc koło. Postanowiliśmy, że na jubileuszowy festiwal zaprosimy ten sam teatr, który jako pierwszy wystawił sztukę w wersji plenerowej.

Ruszył Festiwal Teatralny

Po zakończeniu przedstawienia z płyty sądeckiego rynku wyruszyła barwna parada szczudlarsko-kuglarska. Z aktorami z Katowic szły do siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury  zespoły i grupy artystyczne działające od lat w sądeckim MOK-u. Barwny korowód przeszedł ulicami Jagiellońską i al. Wolności.

Ruszył Festiwal Teatralny

- Mam nadzieję, że tegoroczny jubileuszowy festiwal upłynie w atmosferze radości – dodaje Michalik. – To nasz teatralny jubileusz i chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszego miasta długo pamiętali to artystyczne i kulturalne wydarzenie. Myślę, że będzie co wspominać, bo w tym roku przygotowaliśmy rekordową liczbę prezentacji. Przed nami dwadzieścia dni wspaniałych przeżyć. Zapraszamy na dzisiejsze spektakle i wystawę fotografii sądeckich fotografików – Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa. Jest to hołd złożony przez tych artystów Festiwalowi Teatralnemu i aktorom, którzy występowali w Nowym Sączu. Wielu z tych aktorów już nie ma. Odeszli, ale zostali we wspomnieniach sądeczan i na zdjęciach naszych fotografów.

(MACH), Fot. (MACH)


Portal „Sądeczanin” jest patronem medialnym XX Jesiennego Festiwalu Teatralnego

Festiwal Teatralny ruszył


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020