Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
12/02/2016 - 12:30

Służba maltańska pod Górą Parkową. Jest już karetka

Przy Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju, pod okiem ks. dziekana Bogusława Skotarka, powstaje oddział Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna.

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna (do roku 2011 używające nazwy Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska) jest oparte na zasadach i wartościach Kościoła katolickiego i pełni swoja służbę w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Członkowie Stowarzyszenia wzorują się na ideałach 900-letniej tradycji Zakonu Maltańskiego w myśl jego hasła „Tuitio fidei et obsequium pauperum” (obrona wiary i pomoc potrzebującym). Działalność Stowarzyszenia jest kontynuacją dorobku dotychczasowych działań zespołu wolontariuszy utworzonego w roku 1990 w Krakowie na życzenie ks. kardynała Franciszka Macharskiego, a założonego i kierowanego przez prof. dr hab. Henryka Kubiaka i dr Róże Kubiak (Statut Stowarzyszenia Malta Słuba Medyczna).

Krynicki oddział powstaje z inicjatywy ks. Andrzeja Faron – Okręgowego Duszpasterza Młodzieży i będzie jednym z dziewięciu oddziałów w strukturze Stowarzyszenia. W styczniu br. odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy. Udział w szkoleniu i pozytywne zdanie kończących je egzaminów, jest jednym z warunków członkowstwa w Stowarzyszeniu. Pozostałe to wiek (ukończone 16 lat) oraz wypełnienie odpowiednich dokumentów. Szkolenie, dzięki uprzejmości pani dyrektor Janiny Złotnickiej, miało miejsce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, a przeprowadzili je ratownicy z krakowskiego oddziału Malty.

Chęć członkowstwa w krynickiej Malcie zgłosiło już ponad 30 młodych osób. Młodzież będzie uczestniczyła w zabezpieczeniach medycznych różnego rodzaju wydarzeń, kursach pierwszej pomocy oraz akcjach społecznych, co stanowi podstawowe formy działalności Stowarzyszenia. Żaden z członków Stowarzyszenia nie pobiera wynagrodzenia za swoją pracę. Udział w Malcie stanowi niezwykła okazję kształtowania swojej osobowości w duchu wiary chrześcijańskiej i miłości bliźniego. Cele Stowarzyszenia to przede wszystkim działalność charytatywno – opiekuńcza, promocja i ochrona zdrowia, budzenie społecznej wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, promocja zdrowego trybu życia i pomoc ofiarom wypadków. To wszystko w swoich działaniach będzie realizował również krynicki oddział.

Na dzień dzisiejszy krynicki oddział posiada już karetkę marki Renault Trafic. W sobotę 13 lutego odbędzie się pierwsze zebranie Stowarzyszenia, na którym m.in. zostaną wybrane jego władze. W najbliższym czasie zostanie również przeprowadzona akcja promocyjna, która przybliży mieszkańcom Krynicy założenia i ofertę Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna – Oddział w Krynicy-Zdroju.
Judyta Zięba

Służba maltańska pod Górą Parkową. Jest już karetka


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)