Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
23/12/2016 - 20:50

Senator Kogut: Opozycja zapętliła się, jest bezradna

- Osiemdziesiąt procent demonstrantów pod Sejmem w ubiegły piątek to byli esbecy – powiedział dzisiaj senator Kogut na konferencji prasowej. Senator wręczył dziennikarzom wydruk stenogramu sejmowego ze swoim wtorkowym wystąpieniem w Senacie, dotyczącym ustawy dezubekizacyjnej.

Senator mówił, że na tę ustawę ofiary komunizmu czekały 27 lat. – Na każdym spotkaniu ludzi mnie pytali kiedy ubecy i esbecy stracą wreszcie wysokie emerytury, skoro ich ofiary muszą żyć za 600, 800 złotych.  Nareszcie sprawiedliwości stało się zadość, choć to wszystko za późno – tłumaczył i dodał: - Gdyby to ode mnie zależało, to nie obniżałbym esbeckich emerytur do średniej krajowej, lecz do najniższych świadczeń. Niechby posmakowali, jak to się żyje za 600 złotych.   

Senator ma proste wytłumaczenie kryzysu parlamentarnego i trwającej od tygodnia okupacji sali plenarnej Sejmu przez opozycję.  

- Nie mogą się pogodzić, że stracili władzę i wpływy, że już nie będzie możliwe drugie Amber Gold, afera paliwowa, afera hazardowa, wyłudzanie podatku VAT –  wymieniał.     

Kogut uważa, że marszałek Kuchciński miał prawo wykluczyć posła Szczerbę z obrad, gdyż to znany sejmowy prowokator i że to był tylko pretekst do rokoszu, który miał doprowadzić do niechwalenia przez Sejm ustawy budżetowej, rozwiązania parlamentu przez prezydenta i rozpisania nowych wyborów.

- Nie byłoby Szczerby, to znalazłby się inny pretekst, oni mieli wszystko przygotowane – wyjaśniał Kogut, który nie ma wątpliwości, że ostatni wypadki  to próba zamachu stanu. Próba się nieudana, Sejm uchwalił budżet i zdaniem  senatora PiS nie ustąpi nawet na milimetr, nie będzie powtórki debaty budżetowej. Po Nowym Roku budżetem zajmą się senacki komisje.                  

Kogut uważa, że opozycja „zapętliła się”, wpadła w własne sidła, jest bezradna i nie wie jak wyjść z twarzą z sytuacji, którą sama sprokurowała. Stąd, uważa parlamentarzysta z Stróż,  kontynuacja protestu w Sejmie przez święta i dalej, w nadziei, że coś się jednak wydarzy.    

- Byłem radykalnym związkowcem - mówił – ale zawsze gdy rozpoczynałem na kolei jakiś strajk czy protest, to wcześniej zastanawiałem się trzy razy, co z tego może wyniknąć i jak to później zakończyć.

Zdaniem Koguta nie ma żadnych powodów do twierdzenia, że w Polsce zagrożona jest demokracja i państwo znalazło się w kryzysie.

- Opozycja jak chce protestować, to protestuje, nikt im nie zabrania, a sprawy państwowe idą  wyśmienicie: rząd pani premier Beaty Szydło realizuje wyborcze obietnice – stwierdził  Kogut i wymienił: program 500 plus, podniesienie najniższej stawki godzinowej za pracę, ograniczenie śmieciówek, powrót do starego wieku emerytalnego, program Mieszkanie plus, zablokowanie wyprzedaży obcokrajowcom ziemi na północy Polski, jednorazowe zasiłki dla kobiet rodzących niepełnosprawne dzieci itd.

Senator nie byłby sobą, gdyby nie powiedział, że sprawa budowy linii  kolejowej Podłęże – Piekiełko jest na najlepszej drodze do realizacji, choć przyznał, że to perspektywa przynajmniej dziesięciu lat. Podobnie, postępują prace przygotowawczego budowy osławionej „Sądeczanki” czyli drogi ekspresowej Brzesko – Nowy Sącz, którą senator chciałby przedłużyć do Muszynki.      

**

Pytany przez „Sądeczanina”, kiedy dokończony zostanie zjazd okręgowy PiS w Nowym Sączu senator odparł, że decyzja należy do Jarosława Kaczyńskiego. 

 - Poprę każdego kandydata na szefa okręgu, zgłoszonego przez prezesa PiS – zadeklarował.  

Senator nie chciał komentować pogłosek, jakoby miał być zawieszony w prawach członka partii z powodu przebiegu grudniowego zjazdu PiS, na którym – o czym  informowaliśmy szeroko – nie uzyskał większości głosów w wyborach na przewodniczącego okręgu poseł Wiesław Janczyk, pomimo iż wiceminister finansów cieszył się rekomendacją samego prezesa partii.

- Nie musiałem się z niczego przed nikim tłumaczyć. Ja na zjeździe glosowałem na Wiesława Janczyka, a jak głosowali inni delegaci to nie wiem, bo nie miałem na to wpływu – tłumaczył.    

Na koniec Kogut przełamał się z dziennikarzami opłatkiem, życząc nam zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

Na pożegnanie każdy żurnalista otrzymał od senator piękny stroik wykonany przez podopiecznych fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Dostaliśmy też kalendarz na 2017 rok Fundacji i zaproszenie do Stróż na 20 stycznia  na spotkanie opłatkowe z osobami niepełnosprawnymi.

(HSZ), fot. własne

Opłatek u senatora Stanisława Koguta


Dziękujemy za przesłanie błędu