Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 października. Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
20/12/2015 - 18:55

Stary Sącz: Konserwator zabytków zgodził się na budowę Park&Ride

Dzięki tej decyzji samorząd może już przygotować projekt i wystąpić o pozwolenie na budowę. To jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych na Sądecczyźnie. Stary Sącz będzie je realizował wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym z Nowego Sącza.

Choć koncepcji parkingu było kilka, wszystkie są zgodne w jednym: parking ma być skomunikowany z miastem dzięki kładce nad ulicą dla pieszych, ma być bezpłatny, monitorowany. Będzie tu zajezdnia dla autobusów MPK z Nowego Sącza obsługujących gminę Stary Sącz. A co najważniejsze będą tu mogli zostawić swoje auta wszyscy ci, którzy do Nowego Sącza chcą się dostać właśnie autobusem. Gmina chce też by w przyszłości takie osoby mogły pokonać całą trasę od siebie do Nowego Sącza na jednym bilecie. W założeniach parking ma pomieścić ok. 150 aut osobowych i cztery autobusy jednocześnie. Mieścił się będzie przy ul. Pod Ogrodami. W planach nie zapomniano też o rowerzystach. – Myślimy o uruchomieniu tam wypożyczalni rowerów, bo parking ma być skomunikowany ze wszystkimi naszymi ścieżkami rowerowym – zapowiada Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza Starego Sącza. To część projektu, która adresowana jest przede wszystkim do turystów. Choć parking ma przynieść skutki ekologiczne, były wątpliwości czy Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodzi się na jego budowę. Stary Sącz ze względu na swój zabytkowy charakter objęty jest szczególną ochroną prawną. Obawy okazały się przedwczesne. Kilka dni temu w Krakowie urzędnicy dali zielone światło dla projektu. – Po uzyskaniu aprobaty konserwatora możemy przystąpić do właściwych prac projektowych. Chcemy je zakończyć do czerwca przyszłego roku – informuje Gizicki.

Gmina już pozyskała w ramach darowizny siedem działek pod zabudowę i wystąpiła o środki unijne na wybudowanie parkingu. Samorząd realizuje przedsięwzięcie przy wsparciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Nowego Sącza w ramach programu ograniczenia niskiej emsji. Dla spółki projekt Park&Ride to szansa na zysk – wzrośnie ilość pasażerów a Stary Sącz dodatkowo ubiegał się będzie o uruchomienie dodatkowych kursów. Żywo zainteresowany tematem jest też Urząd Miasta w Nowym Sączu. Przesunięcie ruchu z osobowego do autobusowego zmniejszyć może ruch na przeciążonej ulicy Węgierskiej. Realny termin realizacji projektu? Dwa, trzy lata.

Ewa Stachura e.stachura(@)sadeczanin.info

Fot.: UM w Starym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)