Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/10/2016 - 09:10

Stary Sącz: Turyści będą mogli podglądać bobra i łabędzia

W okolicy starosądeckich stawów powstanie nowa ścieżka przyrodnicza. Dzisiaj (26 października) wicemarszałek Stanisław Sorys, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska i radny Stanisław Pasoń przekazali umowę na dofinansowanie projektu.

Ścieżka ma kosztować 1,5 mln złotych, z czego niemal 1,3 mln to środki jakie gmina Stary Sącz pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Wszystko po to, aby zachować bioróżnorodność w widłach Dunajca i Popradu. Dzięki tym środkom uda się skuteczniej chronić siedliska łabędzie niemych i bobrów europejskich.

Zobacz też: Unia wyłoży ponad milion złotych na podglądanie bobra i łabędzia?

-  Cieszę się, że możemy sfinalizować  długą pracę, jaka została wykonana w Urzędzie Gminy w Starym Sączu, w gminie, która od wielu lat realizuje projekty związane z rozwojem turystyki – powiedział marszałek Sorys. – Zachowanie natury w stanie niepogorszonym , a z drugiej strony udostępnianie jej w sposób właściwy dla turystów, to priorytet – dodał.

Umowę wicemarszałek i przewodnicząca Sejmiku przekazali na ręce burmistrza Starego Sącza.

- To projekt, który łączy w sobie dwa zadania: z jednej strony ochrona bioróżnorodności, a drugiej udostępnianie tego środowiska naturalnego mieszkańcom i turystom w taki sposób, aby to środowisko chronić – powiedział Jacek Lelek. – Widły Dunajca i Popradu to bardzo interesujący przyrodniczo obszar. To miejsce niezwykle, znajdujące się kilka kroków od parku „Stawy”. Chcemy je pokazać i tu skierować ruch turystyczny.

Ścieżka umiejscowiona będzie na terenach zalewowych Dunajca i Popradu. Dlatego trakt składać się będzie z dwóch krzyżujących się ze sobą drewnianych pomostów oraz dwóch punktów obserwacyjnych. Ścieżka pomoże kierować ruchem turystycznym w taki sposób, aby miłośnicy przyrody nie płoszyli zwierząt w ich naturalnych siedliskach. W ramach projektu zostaną także zakupione gniazda, które potem przyrodnicy zamontują w miejscach, gdzie ptaki będą miały możliwość bezpiecznej opieki nad potomstwem.

- Dzisiejsze spotkanie jest okazją, by pochwalić lokalną aktywność, aktywność samorządu starosądeckiego, ponieważ dzisiejsze podpisanie umowy jest pokłosiem tej aktywności, jest podkreśleniem, na jakie działania burmistrz, rada i mieszkańcy stawiają - dodała Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Ścieżka będzie gotowa na wiosnę 2018 roku.

(KB)

Fot. KB

Umowa na ścieżkę przyrodniczą










Dziękujemy za przesłanie błędu