Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
23/11/2015 - 06:00

Szczepan Kocęba z Nowego Rybia ma 108 lat

Dzisiaj (23 listopada) 108 lat życia kończy Szczepan Kocęba z Nowego Rybia w powiecie limanowskim. Jest on jednym z najstarszych mieszkańców Małopolski i prawdopodobnie najstarszym strażakiem w kraju. Urodził się w 1907 roku i należy też do ścisłego grona najstarszych obywateli Polski.

Jubilat nawet do przeciągania nitki przez dziurkę igły nie używa okularów. Lubi zapalić papierosa, gra na akordeonie. 

Choć jubileusz będzie obchodził dzisiaj to już wczoraj (22 listopada) odwiedzili go rekonstruktorzy historyczni Nowego Sącza, co było dla niego dużą niespodzianką. Spotkanie odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym "Kocębówka", które prowadzi najmłodszy syn jubilata. Byli to rekonstruktorzy historyczni ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Ożywionej z Nowego Sącza. Od Jacentego Musiała (któremu towarzyszyła żona), prezesa Stowarzyszenia Agroturystycznego Powiatu Limanowskiego otrzymał obraz o tematyce historycznej, a rekonstruktorzy obdarowali go tortem, który upiekła Małgorzata Ciekańska oraz listem gratulacyjnym.

- Wzruszony jublilat zagrał nam na akordeonie wiązankę wojskowych melodii - mówi Jacenty Musiał.

Natomiast dzisiaj z kwiatami i życzeniami wybrali się się do niego samorządowcy z gminy Limanowa.

Goście przekazali jubilatowi  upominki i kwiaty. Pomimo sędziwego wieku Szczepan Kocęba nadal może pochwalić się nieustającą pogodą ducha, dobrym samopoczuciem i ogromem poczucia humoru. Mimo tego iż organizm z racji wieku nieco już niedomaga pan Szczepan wbrew wszystkim zasadom a nawet logice stara się każdą chwilę wykorzystywać jak najlepiej tylko potrafi. Nadal niezwykle kontaktowy i wyjątkowo gościnny.

Daniela Kocęba – synowa jubilata mieszkająca i opiekująca się nim podkreśla niebywały upór i chęć życia w panie Szczepanie. Zresztą nie trudno nie zauważyć niezwykle ciepłej i  rodzinnej relacji jaka wiąże jubilata z panią Danielą. Dzisiejsze spotkanie w Nowym Rybiu to ogromna lekcja pokory do życia, miłości i szacunku do drugiej osoby, okazja do refleksji nad tym co nieuchronne a zarazem przepis na to jak przeżyć to życie prawdziwą pełnią.

- Pana Szczepana odwiedzamy zawsze w dniu jego urodzin - mówi  Marian Mołka, wicewójt gminy Limanowa. - Zawsze bardzo się cieszy z naszych odwiedzin. Takiego zdrowia i poczucia humoru może mu pozazdrościć niejeden młody człowiek. 

Do życzeń dołączy się rodzina, znajomi ze straży pożarnej zarówno zawodowej jak i ochotniczej, a także  na przedstawiciele samorządów lokalnych.  

Jubilat jest strażakiem-ochotnikiem i działa w tej formacji jako Honorowy Członek Ochotniczej Straży Pozarnej Nowe Rybie Jest również kombatantem – żołnierzem 1. Pułku Strzelców Podhalańskich i członkiem AK.

...

Druh Szczepan Kocęba w wieku 21 lat został wcielony do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Doskonale dzisiaj pamięta uroczystość wręczenia sztandaru dla tej Jednostki  przez Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r na rynku w Nowym Sączu.

Pobyt  w 1 PSP  wspomina jako ciężko - ciągła dyscyplina i szkolenia, a niestety wyżywienie marne. Po 6 miesiącach został skierowany do pełnienia służby w Korpusie Ochrony Pogranicza do Skały nad Zburczem. Natomiast wiosną w 1930 roku zakończył swoją służbę w stopniu kaprala. Zmobilizowany w 1939 r . przez WKU Tarnów trafia do Krakowa, a następnie wycofuje się wraz z wojskiem i koło Horyńca dostaje się do niewoli niemieckiej. W trakcie transportu do Niemiec na postoju pociągu w Bochni ucieka i pieszo dociera do domu w Nowym Rybiu.

Po dotarciu do domu, wstępuje do partyzanckich oddziałów AK, gdzie wraz z innymi członkami oddziału wysadza mosty i rozkręca tory kolejowe. Jego dowódcą jest Julian Krzewicki  pseudonim „Filip”. Po okupacji pracuje na własnym gospodarstwie, a w wolnych chwilach gra na weselach i innych uroczystościach, zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny. W 1956 roku jest współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu, której obecnie jest członkiem Honorowym. 

Szczepan Kocęba ma pięcioro dzieci, 12 wnuków, 24 prawnuków  i  12 praprawnuków. 

...

To nie jedyny mieszkaniec gminy Limanowa, który przekroczył magiczną granicę 100 lat życia. Zofia Lis ze Starej Wsi liczy sobie 102-lata życia.  Wychowała 8 dzieci, z czego żyje 6, doczekała się 31 wnuków, 52 prawnuków, oraz 2 praprawnuków.

(Rob)

Fot. gmina Limanowa, Stowarzyszenie Miłośników Historii Ożywionej Nowy Sącz

Źródło: własne, powiat.limanowa.pl

Szczepan Kocęba z Nowego Rybia ma 108 lat


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)