Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
11/11/2016 - 12:50

Wolność jest nie tylko dana, ale zadana. Święto Niepodległości w Starym Sączu [zdjęcia]

Mieszańcy Starego Sącza uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczął pochód spod kina „Sokół” i wciągnięcie flagi na maszt ustawiony w rynku. Była także msza święta i apel poległych.

Mieszkańcy miasta i gminy, władze samorządowe, członkowie organizacji społecznych, druhowie OSP, nauczyciele, młodzież szkolna i harcerze uczestniczyli dzisiaj (11 listopada) w radosnym święcie – kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Polska powstała z grobu po 123 latach niewoli. Nie została podarowana, wręczona i przyniesiona na tacy. Ona została wywalczona – mówił burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, który przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II: „Wolność nam dana jest przez Boga, jest nam nie tylko przez Boga dana, jest nam także zadana! Ona jest naszym powołaniem”

Pochód z pocztami sztandarowymi wyruszył spod „Sokoła” na rynek, a następnie do kościoła św. Elżbiety i na nowy cmentarz. Prowadziły go Tamburmajorki oraz Miejska Orkiestra ze Starego Sącza. Na cmentarzu – przy pomniku żołnierzy walczących w II wojnie światowej apel poległych odczytał starszy chorąży sztabowy Józef Szabla, ks. proboszcz Marek Tabor poprowadził modlitwę za poległych, a przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i szkół złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Jeszcze dzisiaj o godzinie 17. odbędzie się w „Marysieńce” radosne, wspólne śpiewanie piosenek legionowych i narodowych pieśni patriotycznych.

Zobacz też: Sądeczanie obchodzą Święto Niepodległości

(KB)

Fot. KB

11 listopada stary sącz


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe