Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/12/2015 - 06:45

Zamach samobójczy – to krzyk rozpaczy, to wołanie o pomoc

Tylko w tym roku Policja odnotowała w Małopolsce osiemset dwa zamachy samobójcze. Trzysta osiemdziesiąt dziewięć z nich zakończyło się zgonem osoby, która powzięła taki zamiar.

O tym dlaczego ludzie wybierają śmierć, jakie są przyczyny takiej decyzji, gdzie szukać pomocy w sytuacji wydawałoby się bez wyjścia i jak chronić życie dyskutowano wczoraj (30 listopada) podczas konferencji poświeconej depresji i bardzo szerokim zagadnieniom samobójstw, która odbyła się w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W konferencji wzięli udział pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, funkcjonariusze Policji, kuratorzy społeczni i zawodowi, rodzice i uczniowie, a także inne osoby zainteresowane tą tematyką.

konferencja o samobójstwach. Fot. MACH

Organizatorem zaś tego spotkania był Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. W  jego trakcie wypowiadali się różni prelegenci m.in. lekarze, specjaliści Instytutu Ekspertyz Sądowych, ratownicy medyczni, funkcjonariusze Policji.

Za każda śmiercią samobójczą kryją się rodzinne dramaty. Na ten ostateczny krok decydują się osoby w różnym wieku. Są wśród nich także, niestety, nastolatki.

Wśród przyczyn samobójstw wymieniana jest m.in. depresja, będąca bardzo podstępną chorobą, brak akceptacji rówieśniczej, słaby kontakt z rodzicami, czy opiekunami, inna choroba, nagła utrata pracy, zawód miłosny, a także wiele innych czynników.

konferencja o samobójstwach1 fot. MACHNa temat depresji wypowiadała się lekarz psychiatra Anna Szczepanik-Dziadowicz ze  Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Sączu. O depresji i samookaleczeniach wśród młodzieży mówiła również Ewa Ćwikła, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie.

- Zanim młody człowiek zachoruje na depresję, wcześniej pojawiają się u niego zaburzenia emocjonalne polegające na przedłużającym się okresie złego samopoczucia, niechęci do działania, niechęci do życia – mówi Ewa Ćwikła. – Zaczynają się elementy autodestrukcji, czyli właśnie samookaleczenia. Jeśli taki stan się przedłuża mówimy o depresji. Jest to choroba demokratyczna. Nie wybiera ona wieku. Około dziesięć procent współczesnych społeczeństw choruje na depresję. Myślę, że w Polsce jest bardzo podobnie. Skąd depresja u młodych ludzi? Zazwyczaj zaczyna się od tego, że taki młody człowiek nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie radzi sobie z tym, jak realizowane są jego potrzeby psychiczne. Nie jest akceptowany w grupie rówieśniczej, nie czuje aprobaty dla tego, co robi. Młodzi ludzie bardzo często czują się samotni i odrzuceni, bo właśnie nie potrafią porozumieć się z rówieśnikami, czy innymi osobami. Wpływ na to ma także moda, media, gry internetowe, cyberprzemoc.

Problem podejmowanych prób samobójczych nie może być „zamiatany pod dywan” uważa Czesław Baraniecki – dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu.

konferencja o samobójstwach 2 fot. MACH- Problem samobójstw istnieje. Co do tego nie ma wątpliwości – mówi Baraniecki. - Wciąż jednak pokutuje przeświadczenie, że nie mówmy o nim, bo jest to temat drażliwy. Uważam, że o tym problemie powinniśmy właśnie mówić głośno, a w niektórych momentach wręcz krzyczeć. Osoby podejmujące taką, bądź takie próby, wołają do nas o pomoc, a niejednokrotnie otoczenie jest na takie wołanie głuche. Celem tej konferencji jest także podnoszenie wiedzy na ten temat.

Osoby szukające pomocy, zmagające się z takim, czy innym problemem, powinny mieć świadomość tego, że mogą szukać pomocy w różnych instytucjach, między innymi w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej. To bardzo głośno artykułowano na wczorajszej konferencji

- Pracują u nas specjaliści interwenci, którzy służą pomocą w tak trudnych sytuacjach – dodaje Baraniecki. – Jesteśmy na taką pomoc otwarci.

(MACH)

Fot. (MACH)







Dziękujemy za przesłanie błędu