Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
18/11/2022 - 10:50

Już tylko 12 dni na zgłoszenie! Weź udział w konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Już 30 listopada upływa termin składania zgłoszeń do X, jubileuszowej edycji największego konkursu na Sądecczyźnie – Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma organizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką. Naprawdę warto, bo nagrodą jest tylko zdobyta tak wiedza o naszym regionie, ale również stypendia.

Już tylko 12 dni! Weź udział w konkursie Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Przypomnijmy, bo te liczby wyglądają naprawdę imponująco i mówią same za siebie: w dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział 2 498 uczestników z 61 szkół i uczelni z terenu Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pod czujnym okiem 82 opiekunów, czyli nauczycieli. A pamiętajmy, że uczestnicy muszą w swojej pracy sięgnąć zdecydowanie dalej niż do podręczników czy innych wydawnictw historycznych. Ich zadaniem jest wyłuskanie faktów z bezpośrednich rozmów, z relacji najstarszych żyjących mieszkańców Sądecczyzny. A wszystko po to, by najżywiej, jak najbardziej wiarygodnie zaprezentować te zdarzenia, te osoby z historii naszej małej ojczyzny, o których na co dzień nie pamiętamy, koło których przechodzimy trochę nieuważnie.

W konkursie mogą prac cztery grupy: uczniowie klas IV – VI, VII – VIII, szkół ponadpodstawowych, uczelni wyższych. Miło są widziane również osoby dorosłe.

Zobacz też: Wiktoria Sekuła wygrała dzięki przyjaźni papieża z kardynałem

Jak wyjaśnia Monika Fikiel Szkarłat: - Do 30 listopada czekamy na zgłoszenia zarówno szkół podstawowych, liceów jak i od studentów oraz dorosły. 13 grudnia odbędzie się pierwszy etap, czyli test. Na prace na wybrane z pięciu, przedstawionych w regulaminie, tematów czekamy do 9 stycznia a finał odbędzie się 20 kwietnia. Finał będzie się składał z części pisemnej i z części ustnej.

Termin składania prac jest w tym roku wydłużono bo – co ogromnie cieszy jurorów i organizatorów – coraz więcej prac, to prace multimedialne, a więc wymagające ogromnego zaangażowania, dotarcia do materiałów źródłowych – choćby zdjęć, nagrania materiału filmowego. Uczestnicy wykraczają poza możliwości, które dają jedynie książki, historyczne periodyki. Idą krok dalej a to procentuje nie tylko przy ocenie prac, ale również w przygotowaniach, w zdobyciu szlifów choćby do matury czy egzaminu ośmioklasisty.

Zobacz też: Stypendia dla zwycięzców konkursu „Mój region-moja duma, moje miasto-moja duma”

- Konkurs sprawia, że nie tylko uczestnicy poszerzają swoją wiedzę. Tematyczne prace konkursowe, przygotowywane przez uczestników to skarbnica wiedzy o ważnych wydarzeniach, postaciach z ich miejscowości. Niejednokrotnie spotykamy się tam z historią, której nie znajdziemy w żadnych książkach. Aby historia małych miejscowości naszego regionu i ich wielcy bohaterowie, niejednokrotnie zapomniani, znaleźli się na łamach książek, od tej edycji konkursu, wprowadzamy nowy element, którym jest projekt zatytułowany: Historyczne Wioski i Miasta Sądecczyzny - zachęca do udziału inicjator konkursu Zygmunt Berdychowski.

- Uczestnicy konkursu będą przygotowywać prace, w której udokumentują fakt, że ich rodzinna miejscowość, powinna być zaznaczona na mapie regionu jako Wioska Historyczna lub Miasto Historyczne. Każdego roku podczas finału będziemy nagradzać najlepsze prace, jednocześnie umieszczając daną miejscowość na multimedialnej mapie Historycznych Wiosek i Miast Sądecczyzny – podkreśla.

Do pobrania:
Broszura zawierająca Regulamin X. Edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma" - rok 2022/2023
Formularz zgłoszeniowy do X. Edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma" - rok 2022/2023 ([email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu