Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/01/2021 - 21:40

Wokół jest mnóstwo wspaniałych ludzi. Zgłoś kandydata na Sądeczanina 2020 roku

Pandemia koronowirusa obróciła wniwecz wiele imprez, ale największy plebiscyt w regionie, Sądeczanin Roku się odbędzie. Nie może być inaczej. Przecież to już ponad dwudziestoletnia tradycja. Nic zatem nie stanie na drodze Społeczno-Kulturalnemu Towarzystwu Sądeczanin, które jest organizatorem przedsięwzięcia, choć w tym roku będzie na pewno inaczej.
 

Jaki będzie plebiscyt na Sądeczanina Roku organizowany w cieniu pandemii?  Na pewno będzie miał inny, zupełnie nowy wymiar.

- Rok 2020 był trudnym rokiem i dziwnym rokiem. Był czasem, w którym jako społeczeństwo zostaliśmy poddani moralnemu sprawdzianowi. Do tego atmosfera izolacji koronawirusowej sprawiła, że jako sądeczanie jeszcze bardziej zwróciliśmy swe oczy w stronę autorytetów, w stronę osób, które mogłyby przynieść nam gotową odpowiedź na trudne pytania – mówi  Przemysław Bawołek, dyrektor Fundacji Sądeckiej, która jest współorganizatorem plebiscytu.  

- Mianem autorytetów można śmiało określić dotychczasowych laureatów tytułu Sądeczanin Roku. Wydaje się, że to właśnie w roku 2020 w naszym społeczeństwie jeszcze bardziej wyklarowały się wybitne jednostki, które nas inspirowały do odnalezienia recepty na nasze codzienne bolączki – dodaje Przemysław Bawołek.  - Z tym większym zapałem podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu dzieła rozpoczętego w 1998 roku, pomimo trudności z obostrzeniami pandemicznymi.

Plebiscyt „Sądeczanin Roku 2020” to szansa na wyróżnienie osób, które są dla nas swoistego rodzaju punktem odniesienia, właśnie wtedy kiedy jest źle, kiedy spada na nas ogromny ciężar, kiedy poszukujemy nierzadko liderów bądź idealistów.

Rok temu ten zaszczytny tytuł zdobyła Maria Kogut, która od dwunastu lat kieruje zespołem regionalnym Janczowioki. To ona otrzymała najwięcej konkursowych głosów.

Czytaj też Tytuł Sądeczanina Roku 2019 zgarnęła kobieta. Zawojowała serca trzech pokoleń

Kto wygra tym razem? Zgłoszeń należy dokonywać do 29 stycznia. Wszystkich do tego zachęcamy. Dookoła nas są ludzie, którzy zasługują na uznanie, czasem są nawet niewidoczni na pierwszym planie, a jednak mają istotny wpływ na pozytywne przemiany społeczne.

- Niech to będzie też wyraz demonstracji ważnych dla nas postaw, właściwych w naszym przekonaniu wartości etycznych - podkreśla Przemysław Bawołek.  

Głosowanie na przyjętych kandydatów rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 26 lutego do godziny 10. Prezentacje wszystkich nominowanych będziemy mogli obejrzeć od 15 lutego w serwisie www.sadeczanin.info .

Zwyczajem corocznym na kandydatów będziemy mogli głosować elektronicznie, poprzez SMS, a także nadsyłając kupon. W ostatnia niedzielę lutego natomiast zostaną poznany kto został Sądeczaninem Roku 2020.

Co z uroczysta galą?

- W tym roku niestety jej nie będzie. Jeżeli jednak obostrzenia zostaną w jakimś stopniu zmniejszone, to oczywiście przygotowani jesteśmy na organizację ceremonii wręczenia dyplomów wszystkim nominowanymi, z realizacją transmisji na żywo – mówi dyrektor biura Fundacji Sądeckiej Przemysław Bawołek.

Jak zgłosić kandydata?

Zgodnie z regulaminem  o tytuł  mogą ubiegać się osoby wywodzące się z Sądecczyzny lub działające na terenie powiatu nowosądeckiego oraz Nowego Sącza. Zgłoszenia  mogą dokonać osoby fizyczne, organizacje społeczne, samorządy, parafie, stowarzyszenia regionalne i instytucje państwowe.

Zgłoszenia na specjalnym formularzu należy dostarczyć do biura Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu. Powinny zawierać krótką informację o kandydacie, wraz z uzasadnieniem oraz dane instytucji lub osoby zgłaszającej. Formularz będzie można też znaleźć w miesięczniku "Sądeczanin". W plebiscycie mogą brać udział osoby zgłaszane w latach poprzednich, które nie otrzymały tytułu, pomimo że były nominowane do nagrody. O tym, kto spośród zgłoszonych kandydatów będzie się ubiegać o głosy, zdecyduje Kapituła Plebiscytu.

Tytułem „Sądeczanina Roku” dotychczas mogą pochwalić się Barbara Szarota, ks. Prałat Stanisław Lisowski, ks. Mieczysław Czekaj, Wiesław Czop, Ryszard Florek, ks. Janusz Szczypka, gen. Zygmunt Staniszewski, Krzysztof Mączka,  Piotr Droździk, Anna Szczepanik-Dziadowicz, Ryszard Nowak, Celestyn Żeliszewski, Barbara Cetnarowska, Lucyna Zygmunt, Marta Mordarska, ks. Stanisław Kukla, Benedykt Poręba, Jan Radzik, ks. Józef Babicz, Wojciech Mróz, Maria Kogut. ([email protected])









Dziękujemy za przesłanie błędu