Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lutego. Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda
07/11/2022 - 20:00

Umiłowanie Ojczyzny wpisane jest w przyrzeczenie harcerskie [Rozmowa - FILM]

W niepodległościowe tradycje Nowego Sącza i Sądecczyzny wspaniale wpisywali się harcerze. Pielęgnowanie tej tradycji – służba Ojczyźnie, służba Polsce była i jest nadal wyznacznikiem harcerskiego działania.

Sądeckich harcerzy nie mogło zabraknąć podczas 104. rocznicy odzyskania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości. Przepiękna uroczystość odbyła się oczywiście w historycznych koszarach 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu.

Dla harcerzy niepodległość Polski była i jest bardzo ważnym wyznacznikiem. To słowo klucz. O niepodległość trzeba dbać i ją pielęgnować.

- Marszałek Józef Piłsudski był pierwszym protektorem harcerstwa w Polsce – mówi harcmistrz Justyna Blukacz - komendant ZHP Hufca Nowy Sącz. – Zawsze przekazujemy kolejnym pokoleniom, że w Legionach, które walczyły o niepodległość naszego kraju byli ludzie, którzy należeli do skautingu. Warto zauważyć, że skauting rozkwitał w Polsce już w 1910 roku.

Czytaj także: Ten nowoczesny budynek powstał w ekspresowym tempie. Budowa zajęła tylko kilka miesięcy [ZDJĘCIA]

Jak podkreśla komendant Blukacz, skauting wyposażał młodych ludzi w umiejętności nie tylko posługiwania się kompasem, ale radzenia sobie w terenie. Te umiejętności doskonale sprawdziły się właśnie w okresie, kiedy Polska odzyskiwała tak upragnioną niepodległość.

Czytaj także: To może być najtrudniejszy rok dla Nowego Sącza. Szukanie oszczędności już się zaczęło

- W wartościach, które staramy się wpajać zuchom, harcerzom jest umiłowanie Ojczyny, umiłowanie Polski. – dodaje nasza rozmówczyni. – Te wartości są wpisane w prawo harcerskie i przyrzeczenie harcerskie. Przeplatamy jednak tę tradycję ze współczesnym patriotyzmem, czyli z poszanowaniem godła i flagi naszego kraju, z pomocą drugiemu człowiekowi i dumnym reprezentowaniem Polski.

Sądecka Komenda Hufca ZHP nosi imię Bohaterów Ziemi Sądeckiej. Wśród nich byli między innymi ci, którzy walczyli o niepodległość na Sądecczyźnie. Harcerze opiekują się grobami harcerzy i żołnierzy, którzy oddawali swoje życie za to, abyśmy my mogli żyć w niepodległej Polsce.

W siedzibie komendy przy ul. Wąsowiczów znajduje się także sala pamięci, w której zgromadzone są między innymi pamiątki z okresu odzyskiwania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości.

[email protected], fot. IM, film Mateusz Pogwizd.Dziękujemy za przesłanie błędu