Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
09/09/2022 - 19:10

IV Salon Przemysłu Turystycznego. Jezioro Rożnowskie wołało o to od kilkudziesięciu lat

- Wszyscy bardzo mocno trzymają kciuki za tę inicjatywę i mówią o tym, jak dawno powinno to zostać rozwiązane i zrobione. Myślę, że lada moment będziemy świadkami czegoś niezwykłego i tym razem uda nam się doprowadzić do finału tej historii – zapewnia Jarosław Baziak, prezes SKT „Sądeczanin”.

O oczyszczeniu Jeziora Rożnowskiego głośno było podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„Rewitalizacja Jeziora Rożnowskiego” jest także jednym z tematów paneli podczas IV Salonu Przemysłu Turystycznego, który w niedzielę (11 września) można będzie posłuchać  w strefie rekreacyjno-sportowej „Nakło” w Piwnicznej-Zdroju. Panel rozpoczyna się o godz. 11.

Prezentację na ten temat przygotował:

  • Jarosław Baziak, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Jezioro Rożnowskie jest unikalną perłą nie tylko w skali powiatu nowosądeckiego czy Małopolski, ale również Polski. Niestety, z roku na rok mieszkańcy i gmina spotykają się z coraz większym problemem dotyczącym śmieci, które napływają głównie Dunajcem, ale i innymi, mniejszymi rzekami, przepływającymi przez gminę Łososina Dolna czy z gminy Gródek nad Dunajcem.

Należy pamiętać, że do jeziora napływają również śmieci z rzeki Poprad, która swój początek ma na Słowacji – nakreśla problem Jarosław Baziak.

- Dziś wiemy, że jeżeli nie poczynimy kroków ku temu, żeby naprawić ten system, który spoczywa tylko i wyłącznie na mieszkańcach oraz gminie – a przypomnę, że właścicielem brzegów Jeziora Rożnowskiego nie jest gmina Gródek nad Dunajcem lecz Skarb Państwa, spółka Tauron – to nie będziemy w stanie tej perły pielęgnować – dodał prezes SKT „Sądeczanin”.

Stąd wziął się narodził się pomysł i apel, aby utworzyć taki dedykowany Fundusz Celowy, którego celem będzie właśnie uporządkowanie gospodarki komunalnej, śmieciowej w sprawach dotyczących zagospodarowania brzegów, głównie poprzez ich oczyszczanie.

O tym będzie też zapewne mowa podczas niedzielnego panelu. Serdecznie na niego zapraszamy.

[email protected], fot. Sławomir Wróblewski.Dziękujemy za przesłanie błędu