Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
19/04/2023 - 13:00

W czwartek wielki finał konkursu historycznego: Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Jutro wielki finał największego konkursu historycznego na Sądecczyźnie: Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma a w szranki o stypendia Braci Potoczków i fantastyczne nagrody książkowe stanie 147 finalistów ze szkół podstawowych i średnich z całego terenu Sądecczyzny. Do I etapu przystąpiło 446 uczniów z 77 szkół.

Jutro wielki finał największego konkursu historycznego na Sądecczyźnie: Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma

Zobacz też: Mamy rekord! Aż 21 uczniów z Podegrodzia zmierzyło się z historią Sądecczyzny

W tym roku konkurs Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma organizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką już po raz dziesiąty. W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział 2 498 uczestników z 61 szkół i uczelni z terenu Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego pod czujnym okiem 82 opiekunów, czyli nauczycieli.

A pamiętajmy, że uczestnicy muszą w swojej pracy sięgnąć zdecydowanie dalej niż do podręczników czy innych wydawnictw historycznych. Ich zadaniem jest wyłuskanie faktów z bezpośrednich rozmów, z relacji najstarszych żyjących mieszkańców Sądecczyzny. A wszystko po to, by najżywiej, jak najbardziej wiarygodnie zaprezentować te zdarzenia, te osoby z historii naszej małej ojczyzny, o których na co dzień nie pamiętamy, koło których przechodzimy trochę nieuważnie.

Wielki tegoroczny finał rywalizacji już jutro, czyli 20 kwietnia.

Zobacz też: Wiktoria Sekuła wygrała dzięki przyjaźni papieża z kardynałem

- Finał dziesiątego wojewódzkiego konkursu historycznego Mój Region-Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma rozpocznie część pisemna, do której przystąpi 147 finalistów, którzy dostali się do tego etapu na podstawie wyniku testów pisemnych pierwszo etapowych, które każdy z uczniów pisał w szkole macierzystej i na podstawie oceny prac pisemnych przygotowanych przez uczestników samodzielnie. Potem, o godzinie 12 odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów oraz nagród a przypomnijmy, że laureatami zostaje 30 najlepszych uczniów po dziesięciu z każdej kategorii wiekowej: szkoła podstawowa klasy IV – VI i klasy VI – VIII oraz szkoły średnie – zapowiada dyrektor Fundacji Sądeckiej Przemysław Bawołek.

- Nagrodami są stypendia imieniem Braci Potoczków odpowiednio za pierwsze miejsca – 1 500 złotych, za drugie miejsca 1 200 złotych i za trzecie miejsca 1 000 złotych plus cenne nagrody książkowe autorstwa między innymi marszałka Ryszarda Terleckiego oraz nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Całość odbędzie się w auli WSB przy ulicy Zielonej w Nowym Sączu – mówi dyrektor.

Konkurs odbywa się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info / ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu