Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
20/04/2024 - 08:40

Jego „konikiem” jest nie tylko historia. Kocha muzykę, gra też w ULKS Wicher Mogilno

Oliwier Ogorzałek ze Szkoły Podstawowej w Posadowej Mogilskiej znalazł się w gronie tegorocznych laureatów prestiżowego, historycznego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”, którego finał odbył się w auli Akademii Nauk Stosowanych przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu.

Tegoroczny XI konkurs był wyjątkowy. Jeszcze nigdy w jego historii nie zdarzyło się, by konkursowe jury musiało przeprowadzać dogrywkę. A w tym roku tak się stało.

W gronie laureatów – stypendystów i samych laureatów znaleźli się uczniowie najlepsi z najlepszych. Wśród nich właśnie Oliwier Ogorzałek, reprezentant Szkoły Podstawowej w Posadowej Mogilskiej. Ten dziesięciolatek ma taką wiedzę z historii naszego regionu – Nowego Sącza i Sądecczyzny, że może jej pozazdrościć niejeden dorosły.

Oliwier Ogorzałek jest chyba ewenementem. O starcie w tym prestiżowym konkursie „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”  myślał już, kiedy był w czwartej klasie. W tej edycji, można powiedzieć debiutował jako uczestnik, ale z jakim rewelacyjnym skutkiem.

- Kiedy tylko dowiedziałem się o tym konkursie to się do niego zgłosiłem – powiedział „Sądeczaninowi” Oliwier Ogorzałek. – Bardzo lubię historię. Oczywiście daty i to, co dawniej się działo. Moimi ulubionymi okresami w historii są starożytność i średniowiecze. Gdybym miał wybierać między starożytnością, a średniowieczem to wolę chyba starożytność, bo, według mnie ta epoka była ciekawsza.

Według tegorocznego laureata test pisemny z wiedzy o Nowym Sączu i regionie był…”taki sobie”, natomiast część ustna, którą musiał przejść każdy uczestnik konkursu była bardzo łatwa.

Oliwier oprócz historii interesuje się jeszcze muzyką oraz piłką nożną. Gra w ULKS Wicher Mogilno. I choć ten uczeń jest dopiero w szkole podstawowej już myśli o studiach w takim właśnie kierunku.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

XI konkurs historyczny Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma
O renomie tego konkursu świadczy chociażby liczba uczniów, którzy co roku w nim uczestniczą i liczba nauczycieli historii, którzy się angażują. W tym roku do prestiżowego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zgłosiło się ponad czterystu uczestników, z czego 229 zostało finalistami. To oni mają tak szeroką wiedzę o Nowym Sączu i regionie, że mogliby zagiąć niejednego historyka, nie mówiąc już o mieszkańcach Sądecczyzny i ościennych powiatów. Najlepsi laureaci, a było ich dziewięcioro oprócz tytułu laureata konkursu otrzymali jeszcze stypendia im. Braci Potoczków.


Dziękujemy za przesłanie błędu