Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/03/2023 - 19:25

Nowy Sącz: pamiętamy o żołnierzach wyklętych, tych niezłomnych! [WIDEO]

Środa w całym kraju przebiegała pod znakiem Narodowego Święta Żołnierzy Niezłomnych. Nowy Sącz nie był wyjątkiem. O żołnierzach wyklętych i ich kapelanie ks. Władysławie Gurgaczu było dzisiaj głośno.

Światowy Związek Armii Krajowej koło Nowy Sącz wspólnie z członkami rodzin „Żołnierzy Niezłomnych” uczciło ten wyjątkowy dzień i bohaterów – żołnierzy wyklętych w szczególny sposób.

W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli również przedstawiciele Straży Granicznej, Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej", szkolna młodzież z Nowego Sącza i Sądecczyzny, harcerze i mieszkańcy.

Uroczyste obchody rozpoczęła się mszą św. w intencji żołnierzy niezłomnych i ich kapelana. Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i tam delegacje złożyły kwiaty. Motywem przewodnim było uczczenie pamięci uczniów Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego z Nowego Sącza, którzy tworzyli polskie podziemie niepodległościowe. Dokładnie w tym miejscu w 1946 roku wysadzili pomnik wdzięczności Armii Czerwonej.

Drugim punktem na mapie miejsc pamięci był szpital w Nowym Sączu, a dokładnie miejsce, w którym znajduje się tablica upamiętniająca Sądeczan - Żołnierzy Polski Podziemnej. To w tym miejscu dokonała się brawurowa akcja pod kryptonimem "S". Uczestnik akcji Zbigniew Ryś - dowódca akcji odbicia Jana Karskiego w 1940 r. oraz kurier na trasie do Budapesztu do 1945 r. został uwięziony po 1945 r. w więzieniu stalinowskim. Druga z osób - Józef Laskowik trafił po 1945 r. do obozów syberyjskich.

Warto przypomnieć, że ofiarami działań wymierzonych przeciw podziemiu antykomunistycznemu padli także kurierzy sądeccy z okresu II wojny światowej na trasie Nowy Sącz/Podhale – Budapeszt, a po 1945 r. więźniowie systemu stalinowskiego. Byli to m.in. Jan Freisler czy Zbigniew Ryś.

Pod tablicą w szpitalu też zostały złożone wiązanki kwiatów. Był to hołd oddany kurierom, którzy działali w naszym regionie, a którzy zginęli.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nowy Sącz pamięta! [ZDJĘCIA]




Środa w całym kraju przebiegała pod znakiem Narodowego Święta Żołnierzy Niezłomnych. Nowy Sącz nie był wyjątkiem. O żołnierzach wyklętych i ich kapelanie ks. Władysławie Gurgaczu było dzisiaj głośno






Dziękujemy za przesłanie błędu