Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
20/04/2024 - 10:25

Wojciech Lachor, przyszły prawnik z ogromną wiedzą o Sądecczyźnie

Wojciech Lachor reprezentował w XI historycznym konkursie wojewódzkim „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” najstarszą grupę uczestników, czyli uczniów ze szkół ponadpodstawowych. On też jest jednym z tych uczniów, dla których historia regionu jest nie tylko ciekawa, ale pasjonująca.

Wojciech Lachor został nie tylko laureatem tegorocznej edycji konkursu, ale znalazł się w gronie stypendystów tego prestiżowego konkursu. Systematyczna praca, zgłębianie wiedzy o historii naszego regionu przyniosło bardzo dobre efekty.

Wojtek jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza z Oddziałami Dwujęzycznymi. Szkoła z takiego ucznia może być naprawdę dumna. W konkursie „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” startował po raz pierwszy.

- Wcześniej słyszałem o tym konkursie – mówi Wojtek. – Historia regionu zawsze mnie interesowała. Pomyślałem – może warto spróbować. Warto poszerzać swoją wiedzę o miejscu, w którym się mieszka, w którym się żyje.

Wojtek nie ukrywa, że słowa uznania należą się jego nauczycielce historii pani Anecie Grabowskiej, która zachęciła go do wzięcia udziału w konkursie. Podobnie jak inni uczestnicy tego konkursu także i on ma ulubiony okres w historii Polski.

- To okres począwszy od II wojny światowej aż do współczesności – dodaje nasz rozmówca. – Każdy, kto lubi historię zawsze ma swoją ulubioną historyczną epokę.

Wojtek nie ukrywa, że stypendium, które otrzymał było dla niego dużym zaskoczeniem.

- W ogóle nie spodziewałem się tego, że będę mieć stypendium. Miła niespodzianka.

Co ten laureat i stypendysta planuje po ukończeniu szkoły średniej? Oczywiście myśli o studiach. Jakich? Jak mówi – bardzo poważnie o studiach prawniczych.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

XI konkurs historyczny Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma
O renomie tego konkursu świadczy chociażby liczba uczniów, którzy co roku w nim uczestniczą i liczba nauczycieli historii, którzy się angażują. W tym roku do prestiżowego konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zgłosiło się ponad czterystu uczestników, z czego 229 zostało finalistami. To oni mają tak szeroką wiedzę o Nowym Sączu i regionie, że mogliby zagiąć niejednego historyka, nie mówiąc już o mieszkańcach Sądecczyzny i ościennych powiatów. Najlepsi laureaci, a było ich dziewięcioro oprócz tytułu laureata konkursu otrzymali jeszcze stypendia im. Braci Potoczków.


Dziękujemy za przesłanie błędu