Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/01/2020 - 10:30

Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” ma już 7 lat!

Za nami 1 etap 7 edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Przez 7 lat do konkursu przystąpiło ponad 2500 uczestników, z czego wielu zostało laureatami. Do 7 edycji wpłynęło 547 zgłoszeń. Konkurs jest trudnym przedsięwzięciem logistycznym, jednak dla uczestników to piękna przygoda z historią regionu.

Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” ma już 7 lat!

Idea powstania Konkursu narodziła się, jak wiele innych, w Fundacji Sadeckiej i Społeczno-Kulturalnym Towarzystwie „Sądeczanin”. - W 2012 roku Zygmunt Berdychowski podczas jednego ze spotkań powiedział: „koniecznie musimy zrobić konkurs historyczny „Mój Region - Moja Duma”. Postawiliśmy sobie cele, zwróciliśmy się do zainteresowanych osób i organizacji o współpracę i już jesteśmy w  7  edycji konkursu.  Oficjalnym współorganizatorem konkursu  jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu, a patronat honorowy nad Konkursem sprawuje  Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie – opowiada o początkach Monika Fikiel Szkarłat koordynator przedsięwzięcia.

Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” ma już 7 lat!

Oni o historii naszych przodków wiedzą wszystko
Do tej pory w Konkursie  „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” wzięło udział 2500 młodych ludzi. – To przygoda z historią przodków, którzy żyli na tej ziemi aby później przekazywać ją następnym pokoleniom. Wiedza, którą prezentują daje im powód do dumy. Pozwoli na pokonywanie trudności i odnajdywanie się  w nowych sytuacjach – mówi po latach Zygmunt Berdychowski. - Historia przynosi wiedzę oraz mądrość życiową, a nade wszystko doświadczenie, które to potrzebne są współczesnemu pokoleniu.

Po wielu latach działalności na różnych płaszczyznach społecznych i zawodowych mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że w życiu ważne jest aby nie zatracić poczucia własnej tożsamości i czerpać z mądrości naszych Ojców a to daje młodym ludziom nasz konkurs – podkreśla prezes SKT Sądeczanin,

Wielkie przedsięwzięcie logistyczne
Jak już wspomnieliśmy organizacja Konkursu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Co roku przy pracach organizacyjnych i merytorycznych pracuje komisja konkursowa w składzie: Monika Fikiel- Szkarłat – przewodnicząca Komisji, ks. Sebastian Musiał, Aneta Grabowska, Agnieszka Lorek, Małgorzata Iwańska, Sławomir Wróblewski.

Autorzy zadań tworzą pytania, które następnie podlegają recenzie. Po zaakceptowaniu treści, zadania trafiają do obróbki graficznej. Po każdym etapie następuje weryfikacja prac i stworzenie listy zakwalifikowanych dalej. Te wszystkie działania sprawiają, że nad przebiegiem całego procesu musi czuwać bardzo wiele osób.

Zobacz też: 

- W tym wszystkim nie można pominąć nauczycieli, opiekunów naukowych ze szkół którzy przygotowują uczniów do konkursu, czuwają nad przebiegiem etapu szkolnego i międzyszkolnego jak również uczestniczą w pracach komisji w finale. Ich praca jest bezcenna. Bez tej pomocy organizacja konkursu byłaby  niemożliwe, za co z całego serca im dziękujemy – podkreśla Monika Fikiel Szkarłat.

Konkurs „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” ma już 7 lat!

Od tego wszystko się zaczęło!
Wielu uczestników naszego Konkursu podkreśla, że konkurs był ich początkiem drogi związanej z poznawaniem historii nie tylko naszego regionu, ale także naszego kraju. Mówią, że dzięki temu właśnie konkursowi otworzyły się przed nimi drzwi do udziału w innych konkursach. Dziś wielu z nich to prawdziwi weterani konkursowych zmagań, którzy mają liczne osiągnięcia.

 - Konkurs Historyczny o Sądecczyźnie to brama do dalszego poznawania historii naszego regionu i kraju,  to początek mojej drogi, to początek zainteresowania konkursami, zwłaszcza historycznymi, to początek chęci pogłębiania swojej wiedzy na temat historii naszych przodków. Z całych sił zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym konkursie, gdyż można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o naszej małej ojczyźnie i zafascynować się historią, nie tylko naszego regionu - mówi Jakub jeden z laureatów konkursu.

7 stycznia odbył się pierwszy – szkolny - etap tegorocznej, siódmej już edycji Konkursu. Jego wyniki i informacje o tym, kto zakwalifikował się do drugiego etapu poznamy już 16 stycznia. Jednocześnie przypominamy, że 17 stycznia mija termin nadsyłania prac pisemnych w ramach projektu Historyczne Miasta i Wioski Sądecczyzny. Dostarczyć je muszą wszyscy ci, którzy zgłosili się do konkursu „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ Oprac.: ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info






Dziękujemy za przesłanie błędu